Meşe odunu ile pişiyor: Muğla simidi de coğrafi tescil belgesi aldı

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO), Muğla simidi için Türk Patent ve Marka Kurumundan coğrafi işaret tescil belgesi alındığını bildirdi.

KRONOS 08 Mart 2024 GÜNDEM

MUTSO’dan yapılan açıklamada, susamı, aroması ve lezzeti ile Muğlalılar ve gelen ziyaretçiler için aranan bir ürün haline gelen Muğla simidinin 1548 numaralı tescil numarası ile coğrafi işaret tescil belgesi aldığı belirtildi.

Muğla simidinin MUTSO’nun aldığı sekizinci, kentin otuzuncu coğrafi işaretli ürünü olduğu belirtildi.

Açıklamada, Muğla simidine ilişkin şu bilgi aktarıldı:

“MUĞLA SİMİDİ”
“Muğla’da üretilen halka biçiminde, üzeri susamla kaplı, rengi altın sarı, dışı çatlak yapıda ve gevrek özellikte bir unlu mamuldür. Meşe odunu ile yakılan taş fırında pişirilir. Üzerine, su ile 1/5 oranında seyreltilmiş siyah üzüm pekmezi sürülüp pişirilir. Muğla simidinin üretiminde, iri taneli, açık sarı renkli susam tercih edilir. Muğla simidinde sıcak pekmezli suda ön pişirmesi yapılır. Bu işlem hamur kaynama noktasına yakın derecede ortalama 80-90 derece olan sıcaklıkta iken pekmezle batırılır. Aynı zamanda susamların daha öncesinden pekmeze batırılması çıtırlığını ve rengini etkiler.”


MUĞLA SİMİDİNİN ÖZELLİĞİ
Muğla Simidi yapılırken simit unu kullanılıyor. Hamura simit şeklinin verilmesinin ardından sıcak pekmeze batırılıyor. Diğer simitler yapılırken pekmez soğuk kullanılırken, Muğla simidinin en önemli özelliği pekmezin sıcak olması ve susamın da önceden pekmeze batırılması.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com