Sinan Ateş cinayeti: MHP’li Yönter’den savcıya ‘Avukatı serbest bırak, Yargıtay üyesi ol’ teklifi

MHP'li İzzet Ulvi Yönter'in, Ankara Başsavcı Vekili Ahmet Altun'a Sinan Ateş dosyasında bazı şüphelilerin serbest bırakılması karşılığında Yargıtay üyeliği teklif ettiği iddia edildi. Başsavcı ile tartışan Altun ise dosyayı bıraktı.

KRONOS 10 Ekim 2023 GÜNDEM

Ankara’da öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayeti soruşturmasında önemli gelişmeler peş peşe yaşanıyor. Adliye kulislerine de yansıyan iddialara göre, MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, soruşturmanın yeni koordinatör ismi Ankara Başsavcı Vekili Ahmet Altun ile Ankara’da gizli bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, Yönter’in ‘Yargıtay üyeliği karşılığı’ soruşturmada tutuklu bazı MHP’lilerin tahliyesini istediği öne sürüldü. Tahliyelere karşı çıkan Ankara Başsavcısı Ahmet Akça ile tartışan Altun’un ise soruşturmadan ayrılarak izne çıktığı bildirildi.

Sinan Ateş cinayeti soruşturmasının yürütüldüğü Ankara Adliyesi’ni sarsan gelişmenin ayrıntıları DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın haberiyle ortaya çıktı.

SAVCIYLA GÖRÜŞME MHP GENEL MERKEZİ’NDE YAPILDI

Buna göre, MHP Genel Merkezi’nde yapıldığı ifade edilen görüşmede, MHP Genel Başkan Yardımcısı Yönter’in Başsavcı Vekili Ahmet Altun’a soruşturmaya MHP’li isimlerin dâhil edilmesinden duyduğu rahatsızlığı anlattıktan sonra Altun’dan Avukat Serdar Öktem‘in arasında bulunduğu bazı tutuklu MHP’lilerin tahliyesini sağlamasını istediği iddia edildi. Yönter’in bu talebe karşılık Altun’a “Yargıtay üyeliği” teklif ettiği de dile getirilen iddialar arasında.

DOSYAYI BIRAKIP İZNE ÇIKTI 

Milliyetçi kökenli olduğu bilinen savcı Altun’un, MHP yöneticisine ne yanıt verdiği bilinmiyor.

DW Türkçe muhabiri, görüşmeyi öğrenmesi üzerine “cevap hakkı” kapsamında Ahmet Altun’a mesaj atarak görüşmeyi sordu. Altun mesajı okumasına rağmen soruya yanıt vermedi. Geçen Cuma günü de Ahmet Altun’un Sinan Ateş cinayeti soruşturmasını bıraktığı ve izne ayrıldığı öğrenildi.

BAŞSAVCI İLE TARTIŞTI 

Kulislerde, Başsavcı Vekili Ahmet Altun’un, Başsavcı Ahmet Akça ile dosya nedeniyle tartıştığı konuşuluyor. Altun’un bazı isimlerin tahliyesi yönünde girişimde bulunacağını söylemesi üzerine Ahmet Akça’nın buna karşı çıktığı ve “şüpheliler lehine yeni delil olmadığına” dikkat çektiği öğrenildi. Başsavcı Akça’nın tahliyelere karşı durması üzerine Altun’un dosyayı bıraktığı ve izne çıktığı bildirildi.

KİLİT İSİM “KİRLİ İŞLER UZMANI” AVUKAT 

MHP’nin tahliyesini istediği şüphelilerden Serdar Öktem, Ateş cinayeti ile ilgili olarak halen cezaevinde bulunuyor. MHP’li Avukat Öktem, Sinan Ateş cinayetinin kilit isimlerinin başında geliyor.

Gözaltına alındığında telefonunun şifresini polislere vermeyen Öktem’in cinayeti organize eden İstanbul ekibi ile Ankara ayağındaki tutuklu Ülkü Ocakları yöneticileri arasındaki bağlantıyı sağlayan kişi olduğu öne sürülüyor.

Serdar Öktem, MHP’li birçok ismin avukatlığının yanısıra, çok sayıda suç dosyasında da ülkücü kökenli ismin avukatlığını yapmasıyla tanınıyor.


 

YÖNTER’İN DANIŞMANINDAN YALANLAMA: ‘AHMET ALTUN’U TANIRIZ’

İddialarla ilgili olarak TBMM’deki sabit hattan aranan İzzet Ulvi Yönter’e ulaşılamadı. Ancak makamında görevli olan Meclis danışmanı, “Ahmet Altun’u tanırız, ancak böyle bir görüşme gerçekleşmedi. Yargı bağımsız” diyerek iddiaları yalanladı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com