Sinema salonları bu yıl da boş mu kalacak?

Pandeminin etkisiyle film izlemek için sinemaya gidenlerin sayısında dünya çapında düşüş görülüyor. Bazı filmlerin çıkış tarihleri ertelenirken izleyici alışkanlıkları da bu süreçte değişiyor.

RÜYA KARLIOVA 10 Ocak 2022 KÜLTÜR

Pandeminin en çok etkilediği sektörlerden biri sinema. 2020’de dünyada sinema salonları boş kalırken 2021’de bir canlanma yaşanmıştı. Ancak Omicron varyantının bulaşıcılık hızı nedeniyle sinema salonlarını yine zor günler bekliyor.

Geçtiğimiz yıl Godzilla ve King gibi filmler gişelerde Covid-19’a rağmen ilgi görmüştü. Yılın gişe rekorunu ise Spider-Man: No Way Home kırdı ve bir aydan kısa zamanda 1.3 milyar dolarlık hasılat yaptı.

Guardian’ın haberine göre Omicron varyantının 2022 sinema hasılatlarına etkisi görülmeye başladı bile. Amerika özelinde sinemanın kalbi olarak nitelendirilebilecek Los Angeles ve New York’ta yine pandemi başındaki eğilime hızlı bir dönüş var.

2021’de ABD gişelerinde yüzde 60’lık bir düşüş yaşanmıştı. Sinema salonları gibi ödül törenlerinin yapıldığı salonlar da yıla iyi başlamadı. Pek çok tören çevrimdışı yapılıyor ya da erteleniyor.

FİLMLERİN ÇIKIŞ TARİHİ ERTELENİYOR

Bu süreçte filmlerin çıkış tarihleri de ertelenmeye başladı. Sony 2020 için planladığı Morius filmini bir kez daha Nisan ayına erteledi. Filmin çıkışı böylece yedi kez ertelenmiş oldu. Benzer şekilde Celine Dion’un hayatını anlatan Aline adlı film de bahar aylarına ertelendi.

Birleşik Devletler’de sinemalar açık ancak maske takılması ya da bazı eyaletlerde aşı kartı zorunlu. Ancak Hollanda, Danimarka, Belçika ve Kanada gibi ülkeler sinemaları geçici olarak kapatma kararı almaya başladı.

Sinema salonları boşalırken ekranlar zenginleşti. Pek çok film Netflix ve Amazon’a satıldı. Birleşik Devletler’de yapılan bir ankete göre izleyicilerin sadece yüzde 36’sı artık sinema salonunda film izlemeyi tercih edeceklerini söylüyor.

TÜRKİYE’DE DURUM NE?

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre (TÜİK) sinema seyirci sayısı 2019 yılında 56 milyon 479 bin kişiyken 2020 yılında yüzde 69,5 azalarak 17 milyon 226 bin 952 kişiye geriledi.

Sinema salonları, Türkiye’de de Mart 2020’de kapatılmış, 1 Temmuz 2020’de tekrar açılmıştı. Vaka sayılarının artmasıyla Kasım 2020’de tekrar kapatılan salonlar 13 ay boyunca kapalıydı. Sinema salonları 1 Temmuz 2021’de yeniden açıldı ama izleyicilerin değişen alışkanlıklarının ve Omicron varyantının da etkisiyle gişelerin pandemi öncesi hızına dönmesi oldukça zor görünüyor.

İçişleri Bakanlığı, aşıyla ilgili bir genelge yayımlayarak, 6 Eylül tarihinden itibaren sinema, tiyatro ve konser gibi etkinliklere girişte negatif PCR testi ya da aşı kartı zorunluluğu getirildiğini açıklamıştı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com