Sinema severlerin heyecanı dorukta: 42. İstanbul Film Festivali başlıyor

İKSV tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 42. kez, 7-18 Nisan tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşuyor. Türkiye ve dünya sinemasından nitelikli ve ödüllü filmler, özel gösterimler, yıldız oyuncular ve usta yönetmenler festivalde bir araya geliyor.

KRONOS 29 Mart 2023 KÜLTÜR

42. İstanbul Film Festivali dünya sinemasının en yeni örnekleri, kült yapıtlar, usta yönetmenler ve genç yeteneklerin son filmlerinin de aralarında olduğu 134 uzun ve 29 kısa metrajlı filmden oluşan zengin programıyla festival takipçileriyle buluşuyor.

7-18 Nisan arasında festival kapsamında 12 günde, 14 bölümde, 84 ülkeden 160 yönetmenin filmleri gösterilecek. Festivalde gösterimlerin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak söyleşiler, özel gösterimler ve etkinlikler de yer alacak.

Açılışın Kadıköy’de Süreyya Operası’nda yapılacak.

FESTİVAL FİLMLERİ ALTI SALONDA
İstanbul Film Festivali’nin bu yılki gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas 1948 ve Fransız Kültür Merkezi, Şişli’de CineWAM Premium+ City’s Nişantaşı (Salon 3 ve Salon 7) ve Kadıköy’de Kadıköy Sineması ile Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi olmak üzere 6 salonda yapılacak.

Gösterimler her yıl olduğu gibi 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30 seanslarında olacak.

FESTİVAL BİLETLERİ
Festival biletleri 31 Mart Cuma günü 10.30’dan itibaren passo.com.tr ve İKSV ana gişeden üzerinden genel satışa sunulacak.

BİLET FİYATLARI
Hafta içi 11:00 seansları festival başlayana kadar 50 TL. Hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30, 16.00) yalnızca 70 TL, Eczacıbaşı Genç Bilet ile öğrencilere yalnızca 10 TL.

Hafta içi 19.00 ve hafta sonu (11.00, 13.30, 16.00, 19.00) tam 90 TL, Eczacıbaşı Genç Bilet ile öğrencilere 10 TL, Tüm 21.30 seansları ise 90 TL.

65 yaş ve üzeri sanatseverlerin tüm seanslara %25 indirim hakkı bulunuyor.


 

FESTİVAL YARIŞMALARI

Uluslararası Yarışma
Festivalin Uluslararası Yarışma jürisinin başkanlığını Portekizli yönetmen João Canijo üstlenecek. Uluslararası Yarışma jürisinde yapımcı Dora Bouchoucha, yönetmen Teona Strugar Mitevska, yönetmen Alexandre O. Philippe ve oyuncu Maeve Jinkings yer alıyor.

Next Sohee / Jung July

 

Uluslararası Yarışma bölümünde yer alan filmler:

● Aramızdalar / Animalia / Sofia Alaoui / Fas, Katar, Fransa
● İnsanlık Ölmedi / The Survival of Kindness / Rolf de Heer / Avustralya
● Sıradaki Kız / Next Sohee / Jung July / Güney Kore
● Su / The Water / Elena López Riera / İspanya, İsviçre, Fransa
● Al Yelkenler / Scarlet / Pietro Marcello / Fransa, İtalya, Almanya
● Atlantic Bar / Fanny Molins / Fransa
● Kör Noktada / Im Toten Winkel / In the Blind Spot / Ayşe Polat / Almanya
● Üçüncü Dünya Savaşı / World War III / Houman Seyyedi / İran
● Kopenhag Diye Bir Yer Yok / Copenhagen Does Not Exist / Martin Skovbjerg / Danimarka
● Pamfir / Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk / Ukrayna, Fransa, Polonya, Şili, Lüksemburg
Ulusal Yarışma

Festivalin Ulusal Yarışma kategorisinin jüri başkanlığını yönetmen Emin Alper üstlenecek. Ulusal Yarışma jürisinde oyuncu Farah Zeynep Abdullah, görüntü yönetmeni A. Emre Tanyıldız, kurgucu Aylin Zoi Tinel ve yazar Seray Şahiner yer alıyor.

Ulusal Yarışma’da Altın Lale En İyi Film, Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik olmak üzere toplam 10 dalda ödül veriliyor.

Ulusal Yarışma’da Altın Lale En İyi Film İKSV tarafından 250.000 TL, Onat Kutlar anısına verilecek Kariyo & Ababay Vakfı Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 150.000 TL ile ödüllendirilecek. Anadolu Efes, En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen isme 75.000 TL verecek. En İyi Senaryo Ödülü’nü kazanana Alamet Holistic tarafından 15.000TL, En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü kazanana Milliyet Sanat tarafından 15.000 TL verilecek. En İyi Özgün Müzik, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü, En İyi Kurgu ödüllerini kazananlara 15.000’er TL verilecek.

Boğa Boğa / Onur Saylak

 

Ulusal Yarışma bölümünde yer alan filmler:

● Bir Tutam Karanfil / Bekir Bülbül
● Ölüler İçin Yaşam Kılavuzu / Barış Fert
● Bars / Orçun Köksal
● Yüzleşme / Filiz Kuka
● Iguana Tokyo / Kaan Müjdeci
● Kör Noktada / Im Toten Winkel / Ayşe Polat
● Cam Perde / Fikret Reyhan
● Boğa Boğa / Onur Saylak
● Suna / Çiğdem Sezgin
● Ayna Ayna / Belmin Söylemez
● Sanki Her Şey Biraz Felaket / Umut Subaşı
Ulusal Kısa Film Yarışması
42. İstanbul Film Festivali Ulusal Kısa Film Yarışması jürisinde yönetmen Volkan Güney Eker, yönetmen ve çizgi roman sanatçısı Yorgos Goussis ve fotoğrafçı ve yönetmen Aylin Kızıl yer alacak. Jürinin seçtiği En İyi Kısa Film, Anadolu Efes tarafından 20.000 TL ile ödüllendirilecek.

Handan İpekçi

 

Ulusal Kısa Film yarışmasında yer alan filmler:

● Avrupa Fatihi / Fatih le Conquérant / Onur Yağız
● Aforoz / Yılmaz Özdil
● Suriyeli Kozmonot / The Syrian Cosmonaut / Charles Emir Richards
● Birlikte, Yalnız / Kasım Ördek
● Diyet / Handan İpekçi
● Ben Tek Siz Hepiniz / Barış Kefeli, Nükhet Taneri
● Charette / Sara Pınar Önder
● Yüzler / Zeynep Demirhan
● Evcil / Deniz Uymaz
● Adres / Navnişan / Aram Dildar
● 8 Mart 2020: Bir Günce / Fırat Yücel
Ulusal Belgesel Yarışması
42. İstanbul Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması jürisinde yönetmen Cem Kaya, yönetmen Etna Özbek ve akademisyen Lalehan Öcal yer alacak. Jürinin seçtiği En İyi Belgesel, 20.000 TL ile ödüllendirilecek.

Ekin İlkbağ

 

Ulusal Belgesel yarışmasında yer alan filmler:

● Fatma’dan Sonra 40 Yıl / Sezer Ağgez
● Düet / İdil Akkuş, Ekin İlkbağ
● Anqa / Helin Çelik
● Kim Mihri / Berna Gençalp
● Dinamo Mesken / Ahmet Karanfil, Yusuf Anavatan
● Turkish Delight / Pınar Öğrenci
● Kavur / Fırat Özeler
● Boşlukta / Somnur Vardar
Yarışma Dışı:
● Deutschlandlieder / Almanya Türküleri / Nedim Bora Hazar
● Gök Kubbenin Sevdaları / Mesut Tufan
● Tavuri / Derviş Zaim

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü
Türkiye yapımı uzun metrajlı kurmaca ilk filmlerin aday olduğu Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde Berlin Uluslararası Film Festivali idari direktörü Mariëtte Rissenbeek, yönetmen ve yapımcı M. Tayfur Aydın ve yönetmen Nazlı Elif Durlu yer alıyor.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, 2012 yılında kaybettiğimiz yönetmen, senarist ve yapımcı Seyfi Teoman anısına 2013 yılından bu yana veriliyor. Ödül, kazanan filmin yönetmenini sonraki çalışmalarını teşvik etmek üzere 40.000 TL para ödülüyle destekleniyor. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, üç yıldır bireysel bağışçıların desteğiyle İKSV’nin Lale Kart Üyelik Programı tarafından veriliyor.

Seyfi Teoman

 

Seyfi Teoman En İyi İlk Film için yarışacak filmler:

● Ölüler İçin Yaşam Kılavuzu / Barış Fert
● Bars / Orçun Köksal
● Yüzleşme / Filiz Kuka
● Sanki Her Şey Biraz Felaket / Umut Subaşı
FIPRESCI – Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği Ödülü
Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) jürisi Ulusal Yarışma, Uluslararası Yarışma ve Ulusal Kısa Film Yarışması’ndan birer filme FIPRESCI Ödülü verecek. Başkanlığını Klaus Eder’in yapacağı jüride Bojidar Manov, Ekrem Buğra Büte, Marietta Steinhart, Jose Solís ve Yeşim Burul yer alacak.

William Friedkin

 

Hollywood’da Bir Asi: William Friedkin
Festival polisiyeden korkuya, maceradan drama pek çok farklı türde başyapıtlara imza atan usta yönetmen William Friedkin’i bu yıl özel bir bölümle beyazperdeye getiriyor. Cesur hikâyeleri, ikonik aksiyon filmleri, zamanının ötesinde ve çoğu kült yapıtıyla 1970’lerdeki “Yeni Hollywood” akımının öncülerinden William Friedkin festivalin retrospektif bölümünde yer alıyor. Friedkin’in bu yıl 50. yılını kutlayan “Şeytan” dahil, korku ve polisiyeden gerilim-macera ve drama farklı türlerden dokuz filmi festivalde gösterilecek.

William Friedkin retrospektif bölümündeki filmler ABD’nin Türkiye Temsilciliği desteğiyle gösterilmektedir.

● The Boys in the Band /1970
● Kanunun Kuvveti / The French Connection / 1971
● Şeytan / The Exorcist / 1973
● Dehşetin Bedeli / Sorcerer / 1977
● Devriye / Cruising / 1980
● Yaşamak ve Ölmek / To Live And Die In LA / 1985
● 12 Kızgın Adam / 12 Angry Men / 1997
● Böcek / Bug / 2006
● Katil Joe / Killer Joe / 2011

İntikam Meleği – Kadın Hamlet

 

İstanbul Film Festivali’nin Bu Yıl Restore Ettireceği Film:
İntikam Meleği – Kadın Hamlet
İstanbul Film Festivali, Zurich Sigorta iş birliğiyle Türk sinemasının önemli yapıtlarını restore ettirerek gün ışığına çıkarmaya ve bu klasiklerin yeni kopyalarını Türk sinemasına kazandırmaya devam ediyor. Sinemaseverler Dünden Bugüne Türk Klasikleri bölümünde bu yıl Metin Erksan’ın senaryosunu yazıp yönettiği, Hamlet rolünü Fatma Girik’in üstlendiği, 1976 yapımı İntikam Meleği – Kadın Hamlet’i Atlas Post Production tarafından restore edilmiş kopyasından izleyebilecek.

Zaman içinde kült mertebesine ulaşan İntikam Meleği – Kadın Hamlet, 42. İstanbul Film Festivali kapsamında geçen yıl hayatını kaybeden Fatma Girik anısına gösterilecek. İntikam Meleği – Kadın Hamlet, 11 Nisan Salı günü saat 19.00’da Cinewam City’s Nişantaşı’ndaki gala gösteriminde seyirciyle buluşacak.

Genç Ustalar bu yıl da ödüllü
İstanbul Film Festivali’nin geleneksel bölümlerinden Genç Ustalar’da genç yönetmenlerin çektikleri ilk veya ikinci filmlerin alıyor. Türkiye’de ikâmet eden 18-25 yaş arası sinema öğrencilerinden oluşan Nespresso Genç Jürisi, Genç Ustalar bölümündeki filmleri değerlendirecek ve bir filmin yönetmenine yine Nespresso’nun katkılarıyla Genç Usta Ödülü verilecek. Nespresso’nun 3.000 Avro para ödülüyle desteklediği Genç Usta Ödülü, festivalin 18 Nisan akşamı yapılacak kapanış ve ödül töreninde, kazanan yönetmene verilecek.

Festivalin bu yılki Nespresso Genç Jürisi üyeleri Malik Badalov, Aşkım Berberoğlu, Fidan Çaça, Kaan Kavas, Fikret Başar Kaya, Sude Özçalı ve Elif Melisa Özhan.

Slow / Marija Kavtaradze

 

Genç Usta Ödülü için yarışacak filmler:

● Lanetliler Ağlamaz / The Damned Don’t Cry / Fyzal Boulifa / Fas, Fransa, Belçika
● Tanrının Yarattıkları / God’s Creatures / Saela Davis, Anna Rose Holmer / İrlanda, İngiltere, ABD
● Amerika / America / Ofir Raul Graizer / İsrail, Almanya, Çekya
● Yavaş / Slow / Marija Kavtaradze / Litvanya, İspanya, İsveç
● Ağrı / Ararat / Engin Kundağ / Almanya
● Falcon Lake / Charlotte Le Bon / Kanada, Fransa
● Güvenli Bir Yer / Safe Place / Juraj Lerotić / Hırvatistan
● Kömür / Carvão / Charcoal / Carolina Markowicz / Brezilya, Arjantin
● Elektrikli Düşlerim / I Have Electric Dreams / Valentina Maurel / Belçika, Fransa, Costa Rica
● Otobiyografi / Autobiography / Makbul Mubarak / Endonezya, Polonya, Almanya, Singapur, Fransa, Filipinler, Katar
● Harka / Lotfy Nathan / Fransa, Lüksemburg, Tunus, Belçika
● 6-9 Sessizlik / Silence 6-9 / Christos Passalis / Yunanistan
● İç Bölge / Inland / Fridtjof Ryder / İngiltere
● Hissiz / Numb / Amir Toodehroosta / İran
● 20.000 Arı Türü / 20,000 Species of Bees / Estibaliz Urresola Solaguren / İspanya

Festivalin Yenisi: Heyula
42. İstanbul Film Festivali film seçkilerinden Heyula’nın amacı, sinemada yeni anlatım olanaklarına yer açan ve sinematik dili genişleten filmleri seyirciyle buluşturmak. Yönetmen Burak Çevik’in küratörlüğünü yaptığı seçki, yeni anlatım olanaklarını deneyen, risk alan filmlerden oluşuyor.

In Water / Hong Sang-soo

 

● De Humani Corporis Fabrica / Lucien Castaing, Taylor Verena Paravel / Fransa, İsviçre, ABD
● Çok Erken/Çok Geç / Too Early/Too Late / Danièle Huillet, Jean-Marie Straub / Fransa, Mısır
● Herbaria / Leandro Listorti / Arjantin & Çiçek Toplamak İçin / To Pick a Flower / Shireen Seno
● Etten Çiçekler / Human Flowers of Flesh / Helena Wittmann / Fransa, Almanya
● Burada / Here / Bas Devos / Belçika
● Suyun İçinde / In Water / Hong Sang-soo / Güney Kore

Heyula-Specter Kısa Program 1

o Başlangıçta Kadın Güneşti / In the Beginning, Woman Was the Sun / Sylvia Schedelbauer
o Serçenin Rüyası / The Sparrow Dream / Robert Beavers
o Renate / Ute Aurand
o Mesai Sonrası / After Work / Ben Rivers, Céline Condorelli
o Labirent Sekansı / Laberint Sequences / Blake Williams
Heyula-Specter Kısa Program 2

o Hafıza Labirentleri / Labyrinths of Memory / Esra Tanrıverdi
o Uzun Günler / Long Days / Selen Solak
o Sergi / Exhibition / Mary Helena Clark
o Bana Bakacak Mısın / Will You Look At Me / Shuli Huang
o Aradaki Dünya / In-between World / Cana Bilir-Meier
o Küllerin Adı İnsandır / Ashes by Name is Man / Ewelina Rosinska

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com