Suriye’de görevli generalden sonra ‘askeri konvoy’ da insan kaçaklığı yapmış

Suriye sınırından makam arabasıyla insan kaçaklığı yapan generalden sonra askeri konvoyla ansan kaçaklığı skandalı patladı. Kaçakçılıkta kullanılan ve sahte olduğu iddia edilen askeri araçların askeri sınır kapısından nasıl geçebildiği bilinmiyor.

KRONOS 30 Mayıs 2024 GÜNDEM

Suriye’de görevli bir Tuğgeneral’in makam aracıyla insan kaçakçılığı yapmasının ardından yeni bir skandal daha ortaya çıktı.

TSK’nın ihaleye çıkardığı görev ömrünü tamamlamış askeri kamyonetleri ikinci el sitelerden bulan, yeniden kamuflaj renklerine boyayarak sahte askeri plaka takıp insan kaçaklığı yapan içlerinde emekli askerinde olduğu bir kaçakçılık çetesi ortaya çıktı.

Araçlara doldurdukları kaçakları ise Suriye’den Türkiye’ye askeri konvoyla taşıdıkları belirlendi. Cumhuriyet’ten Barış Terkoğlu’nun haberinde yer alan iddiaya göre, içerideki işbirlikçiler de kendilerine yardım ediyordu. Bu yolla, Çobanbey Sınır Kapısı’nın 2 kilometre batısındaki askeri sınır kapısından geçiyordu. Bu işi, 2023 yılında mayıs ayından, yakalandıkları aralık ayına kadar tam yedi ay yapmışlardı. Kaçak göçmen başına 2-3 bin dolar alıyorlardı.

Terkoğlu şunları yazdı:

Tanıkların anlattığına göre olay, 2023 yılının aralık ayının ortasında olmuştu. Suriye sınırındaki Kilis’te özel harekât polisleri, yolda park halinde duran bir askeri kamyonetten şüphelenmişti. Araca yaklaştılar. Araçtaki iki kişi, asker olduklarını, askeri konvoyu beklediklerini söyledi. Anlattıklarına göre araçta mühürlü silah sandıkları vardı.

Polisler tam uzaklaşıyordu ki…

Araçtan bir bebek ağlaması sesi duyuldu. Geri dönerek silahlarını doğrulttular. Sandıkları açınca şoke eden görüntüyle karşılaştılar. Araçtaki sandıklardan onlarca kaçak göçmen çıktı.

“ASKERİ KONVOYUN PARÇASI GİBİ”

Soruşturma derinleşince ortaya öyle bilgiler saçıldı ki… Aslında yakalanan kamyonet askeri görünümlüydü ama askeri değildi. Kafanız karışmasın. TSK, görev ömrünü tamamlayan askeri kamyonetleri ihaleyle satıyor. Bugün araç ilanlarının olduğu ikinci el sitelerinde, bu nedenle tuhaf şekilde eski askeri araçlar bulunabiliyor. İçlerinde emekli askerlerin de olduğu kaçakçılık çetesi böyle bir aracı Isparta’dan satın almış, yeniden kamuflaj renklerine boyamış, sahte askeri plaka takmıştı.

Dahası, Suriye’den bu araca kaçakları dolduran çete, Suriye’den Türkiye’ye gelen askeri konvoyun peşine sanki konvoyun parçasıymış gibi takılmıştı. Burada iddiaya göre içerideki işbirlikçiler de kendilerine yardım ediyordu. Bu yolla, Çobanbey Sınır Kapısı’nın 2 kilometre batısındaki askeri sınır kapısından geçiyordu. Bu işi, 2023 yılında mayıs ayından, yakalandıkları aralık ayına kadar tam yedi ay yapmışlardı. Kaçak göçmen başına 2-3 bin dolar alıyorlardı.

BAKANLIK DOĞRULADI

Söz konusu bölge, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı 1. Hudut Alayı’nın sorumluluğundaydı. Olaydan kısa süre sonra, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral H.H.O’nun görevden alınıp merkeze çekilmesi dedikoduları artırdı. Zira general olağandan fazla, tam beş senedir, burada görev yapıyordu. En son 2023 şûrasında görev süresi uzatılmıştı.

Yaşananları duyunca resmi makamları aradım. Milli Savunma Bakanlığı, kaçakçılık hadisesini ve yöntemi doğruladı. Ancak kaçakçılıktan yakalananların muvazzaf asker olmadığını haliyle konunun kendileriyle ilgili olmadığını söyledi.

Önemli bir detay ise şu: MSB kaynakları, Tuğgeneral H.H.O’nun görevinden alınmasının kaçakçılık operasyonuyla hiçbir ilgisi olmadığını, H.H.O. hakkında hukuki ya da askeri bir soruşturma yapılmadığını net bir şekilde söyledi.

Ardından aradığım İçişleri Bakanlığı kaynakları da kaçakçılık hadisesini ve anlattığım yöntemi doğruladı. ”

Yazıya gelen bir okuyucu yorumunda Barış Terkoğlu’nun sormadığı soru soruldu ve ‘O nasıl konvoy ki arasına karışan sahte plakalı aracı fark edememiş… Allah esirgesin ya o kamyonet bomba yüklü olsa …’ denildi. Terkoğlu ayrıca sahte kamuflajlı olduğunu öne sürdüğü askeri aracın askeri sınır kapısından nasıl geçtiğine dair bilgilere de yer vermedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com