Sınır Tanımayan Gazeteciler: Türkiye’de basının yüzde 90’ı hükümetin kontrolünde

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, Türkiye'de medyanın yüzde 90'ının hükümete yakın iş insanlarının kontrolünde olduğunu açıkladı. RSF, 2020 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesiyle ilgili bin 358 online haberin sildirildiğine işaret etti.

KRONOS 29 Ocak 2021 GÜNDEM

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü, 2020 yılında 1.358 online haber ya da linkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, damadı Berat Albayrak ya da hükümete yakın iş insanları, siyasetçiler tarafından sildirildiği belirtildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF),  Türkiye’deki basın özgürlüğünün durumunu sayılarla anlatan bir açıklama yaptı.

RSF Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu’nun gelecek haftaki duruşması öncesinde Türkiye’deki basının durumuna dikkat çeken örgüt Türkiye’de medyanın yüzde 90’ının hükümete yakın iş insanlarının kontrolünde olduğuna dikkat çekti.

Açıklamada, 2020 yılında 1.358 online haber ya da linkin “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, damadı Berat Albayrak ya da hükümete yakın iş insanları, siyasetçiler” tarafından sildirildiği vurgulandı.


 

Son dört buçuk yılda Türkiye’de 3 bin 436 gazetecinin işinden olduğuna işaret edilen açıklamada, sadece geçen yıl bu sayının 215 olduğu ifade edildi.

MUHALİFLERİN GELİRLERİ KISILDI

Basın İlan Kurumu’ndan muhalif çizgideki gazetelere 2020 yılında 276 gün boyunca ilan verilmediği ve böylece bu gazetelerin önemli bir gelir kaynağından oldukları belirtildi.

2020 yılında 48 gazeteci en az bir gününü gözaltında geçirdiği ifade edilen açıklamada, gazetecilerin Suriyeli sığınmacılar, hükümetin Covid-19 pandemisine karşı aldığı tedbirler ya da Kürt sorunuyla ilgili haber yaptıkları için gözaltına alındıkları vurgulandı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler, Cumhuriyet gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar hakkında 23 Aralık 2020 tarihinde 27,5 yıl hapis cezası verildiğine dikkat çekti. Cezaevinde bulunan en yaşlı gazetecinin 71 yaş ile Ahmet Altan olduğu ifade edildi.

Türkiye 2016 yılından buna yana en az 139 gazetecinin saldırıya uğradığı bu sayının sadece geçen yıl 18 olarak kayıtlara geçtiği ifade edildi.

2016 yılındaki darbe girişiminden beri Türkiye’de 160 medya kuruluşunun kapandığı belirtildi. Türkiye’nin Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün basın özgürlüğü listesinde 180 ülke arasında 154’üncü sırada olduğu hatırlatıldı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com