Şırnak’ta uzman çavuşun tacizi protesto edildi: ‘Kadına uzanan eller kırılsın’

Şırnak'ta bir uzman çavuşun yolda gördüğü kadını taciz etmesi, halkın protesto yürüyüşüyle karşılık buldu. Emek ve Demokrasi Platformu, "Failin cezasızlık politikasından aldığı güçle, bu eylemde bulunması toplumda böylesi bir infial yaratacak sonuç doğurmuştur" dedi.

KRONOS 13 Nisan 2024 GÜNDEM

Şırnak’ta merkeze bağlı Dicle Mahallesi Orman Caddesi’nde dün akşam saatlerinde uzman çavuş Z.Ç., yolda gördüğü bir kadını taciz etti. Tacize uğrayan kadın, bağırarak çevredekilerden yardım istedi. Olay yerine toplananlar, Z.Ç.’yi döverek yaraladı. Tedavisinin ardından Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Z.Ç.’nin açığa alındığı öğrenildi.

Şırnak’ta Emek ve Demokrasi Platformu, basın açıklaması yaparak kamu görevlisi Z.Ç.’nin yolda yürüyen kadına tacizde bulundu olayı protesto etti.

‘TACİZCİ YARGILANSIN’ 

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak yürüyüş yapan kalabalık, sık sık “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Kadına uzana eller kırılsın”, “Tacizci yargılansın” sloganları attı.

Kalabalık adına açıklamada bulunan platform sözcüsü Murat Özbey, olayın infial yarattığını belirterek, “12 Nisan 2024 akşam 21.30 sularında Şırnak Merkez’de bulunan Bahçelievler Mahallesi’nde, evlerinin bulunduğu binaya giriş yapan genç yaştaki iki kadını takip eden Z.Ç. isimli şahıs, bina girişinde kadınlara karşı cinsel saldırıda bulunmuştur. Kadınların, Z.Ç. isimli şahsın saldırısından kurtulmak amacıyla etraftan yardım istediği üzerine, etrafta bulunan vatandaşlar olaya müdahale etmiş ve müdahale neticesinde failin yaralandığına dair bilgiler yazılı ve görsel medyaya yansımıştır.

‘LİNCİ TASVİP ETMİYORUZ’

Mağdur kadınların yardım çığlıkları üzerine, çevrede bulunan vatandaşların olaya müdahalesi neticesinde ‘linç’ olarak tanımlayabileceğimiz şekilde failin şiddete maruz kaldığı görüntüleri tasvip etmediğimizi açıkça belirtmekle birlikte, deneyimlediğimiz üzere faili kamu görevlisi ve özellikle kolluk personeli olan benzer vakalarda, etkin ve adil bir soruşturmanın yürütülmemesi, faillerin cezasızlık zırhı ile korunması ve failin bu cezasızlık politikasından aldığı güçle, kamunun gücünü de arkasına alarak bu eylemde bulunması toplumda böylesi bir infial yaratacak sonuç doğurmuştur” dedi.


‘HUKUKİ SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Özbey, sürecin takipçisi olacaklarını ifade ederek, “Cezasızlık bu coğrafyada başta kadın ve çocukların yaşam hakkı olmak üzere genel hak ihlallerinin en büyük zırhı olmuş ve olmaya da devam ediyor. Bizler, Adli ve İdari makamlarca etkin ve şeffaf bir soruşturma başlatılması ve yürütülecek soruşturma neticesinde failin hak ettiği cezaya çaptırılması için ilgili makamları göreve çağırıyoruz. Kurumlarımızın bu sürecin takipçisi olacağını ve demokratik tepkiler dışında hukuki sürecin de yakından takipçisi olacağını tüm Şırnak halkına ve değerli kamuoyuna bildiririz” diye konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com