Siyasi parti ve sendikalar bölgeye alınmıyor: ‘İliç’te durum felaket’

Erzincan İliç'te altın madenindeki siyanürlü liç kaymasında 9 işçi için arama faaliyetleri devam ederken, bölgeye gelen siyasi parti, sendika ve meslek odaları maden alanına alınmıyor. Yasak nedeninin kendilerine izah edilmediğini söyleyen heyet, "Ancak gördüğümüz manzara gerçekten felaket" ifadelerini kullandı.

KRONOS 15 Şubat 2024 GÜNDEM

TMMOB, TTB, KESK Eğitim Sen heyet olarak bugün incelemelerde bulunmak için İliç’e gitti. Maden alanına alınmayan heyet, jandarmalar tarafından durduruldu. KESK Eş Genel Başkanı Ahmet Karagöz “Birinci önceliğimiz enkaz altındaki yurttaşlarımızın sağ salim kurtarılması. Ancak gördüğümüz manzara gerçekten felaket. Bizler içeriye alınmıyoruz. Alınmama nedeni bize halen izah edilebilmiş değil” dedi.

“Yaratacağı çevresel riskler açısından da göze alınamayacak, yönetilemeyecek düzeyde, büyük ölçekli riskler barındırdığını, Avrupa ülkelerinin birçoğunun bu yöntemden vazgeçtiğini ve ülkemizin bu yönteme işletme başlamadan önce buradaki faaliyetlerin durdurulması konusunda görüşlerimizi iletmiştik” diyen TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül yaptığı açıklamada şunları söyledi:

‘2 KERE KAPASİTE ARTIŞI OLDU, 2’SİNE DE İTİRAZ ETTİK’ 

“İşletmenin faaliyet süreci boyunca iki defa kapasite artırımı gerçekleşti. İki kapasite artışına da birlik olarak ve odalarımızla birlikte dava açtık. Kapasite artışının yanlış, işletmenin mevcut potansiyelinin büyük bir tehdit olduğunu, kapasite artırımıyla birlikte bu tehdidin astronomik ölçülerde büyük felaketlere yol açacak niteliklere sahip olduğu dolayısıyla kapasite artışlarına özellikle itiraz ettik.”

‘İKİ FACİAYLA YÜZ YÜZEYİZ: BİRİ İŞ CİNAYETİ’

Bugün iki faciayla yüz yüze olduğumuzu söyleyen Dağ, şöyle devam etti: “Birisi iş cinayeti. 9 tane emekçi kardeşimiz toprak altında. Zehirli kimyasallarla yıkanmış toprağın altında hayat mücadelesi veriyor. Diğeri de ülkemizin görmüş olduğu en büyük çevre katliamlarından birisi. İki facia ülkemizi oldukça kötü noktalara götürecek. Bölge halkını, Fırat Nehri’ni, ekolojik sistemleri, biyoçeşitliliğimizi, ülke ekonomimizi, toplum ve halk sağlığımızı çok yönlü şekilde olumsuz etkileyecek, büyük zararlar verecek.

Yetkililer tarafından facianın boyutu gizlenmeye çalışılıyor maalesef. Hem şirket yetkilileri tarafından hem de siyasi iktidar ve bakanlık yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda facianın boyutu gizlenmeye ve küçük gösterilmeye çalışılıyor. Fırat Nehri’ne atıkların karışmadığı bilgisini vererek, burada korkulacak bir şey, herhangi bir sorun olmadığı ifade ediliyor. Bu bir algı oyunudur, yanıltmadır. Gerçeği ifade etmemektedir. Çünkü facia zaten yaşanmış durumdadır.”

KESK Eş Genel Başkanı Ahmet Karagöz ise şunları söyledi:

‘GÖRDÜĞÜMÜZ MANZARA FELAKET’

“Birinci önceliğimiz enkaz altındaki yurttaşlarımızın sağ salim kurtarılması. Ancak gördüğümüz manzara gerçekten felaket. İllerimize gelirken ‘önce vatan’ deniliyor. Ama ‘önce vatan’ olmadığı, su kaynaklarımızın, insanlarımızın sağlıkları olmadığı, önce uluslararası/ulusal şirketlerin paralarının, sermayenin korunduğunu burada çıplak gözle gördük. Bizler içeriye alınmıyoruz. Alınmama nedeni bize hala izah edilmemiş değil. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu tutumu doğru bulmuyoruz. Askerin, polisin, valinin bu tutumunu da kınıyoruz.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com