SocGen’den korkutan enflasyon ve dolar tahmini: Ekim ayında rekor bekleyin

SocGen Baş Stratejisti Drimal, “TÜİK’in yıllık resmi enflasyon verisinin Ekim ayında yüzde 87 ile tepe yapmasını bekliyoruz” dedi.

KRONOS 17 Ağustos 2022 EKONOMİ

Fransız bankası Société Générale (SocGen) Türkiye’de enflasyonun Ekim ayında yüzde 87 ile rekor seviyeye yükseleceğini açıkladı. Banka daha önce 22 olarak açıkladığı yıl sonu dolar/TL tahminini ise korudu.
SocGen’den korkutan enflasyon ve dolar tahmini: Ekim ayında yüzde… mask

Bloomberg’e konuşan, SocGen Baş Stratejisti Marek Drimal, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ağustos toplantısında faizde de iletişiminde de bir değişiklik beklemediklerini kaydetti. Drimal 16 Ağustos tarihli notunda, “TÜİK’in yıllık resmi enflasyon verisinin Ekim ayında yüzde 87 ile tepe yapmasını bekliyoruz” dedi.

‘İHTİMAL DIŞI OLMAYA DEVAM EDİYOR’

Notta, “Enflasyonun daha da ivme kazanması beklense de faiz artırımları ihtimal dışı olmaya devam ediyor” denilirken, Merkez Bankası’nın kredi büyümesini kısmak, Döviz pozisyonları caydırıcı adımlar atmak ve lirayı desteklemek için diğer önlemlere odaklanmayı sürdürmesinin beklendiği ifade edildi.

‘TCMB SEÇİME KADAR MEVCUT POLİTİKAYA DEVAM EDECEK’

TCMB için baz senaryolarının mevcut politikanın en azından gelecek yıl 18 Haziran’da planlanan seçime kadar devam etmesi olduğunu söyleyen Drimal, “Bize göre sağlam turist gelirleri, muhtemelen şu anda, 2022’nin üçüncü çeyreğinde lira üzerindeki baskıları hafifletirken, kredi büyümesini kontrol eden önlemler ve TCMB’nin yükselen rezervleri de kış aylarında liranın kontrolsüz bir değer kaybı yaşamasının önüne geçecektir” şeklinde konuştu.


 

‘DEĞER KAYBEDECEK’

Türk lirasının destekleyici olmayan dış denge nedeniyle değer kaybetmeyi sürdüreceğini düşündüklerini söyleyen Drimal, 2022 sonu dolar/TL beklentilerinin 22 seviyesinde olduğunu ve dolar/TL’de uzun pozisyon tavsiye ettiklerini belirtti.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com