Şöhretin tarihi

KRONOS 06 Aralık 2019 KÜLTÜR

1980’lerden bu yana ünün ya da şöhretin tanımı ve araçları oldukça değişti. Özellikle siyasetin ‘ün’ dinamiklerinden etkilendiği görülürken, şöhret üzerine düşünmek kültürel çalışmaların zorunlu bir alt başlığı haline geldi.

Susan J. Douglas ve Andrea Mcdonnell, Celebrity: A History of Fame (Şöhret: Ünün Tarihi) adlı kitapta ün devrimine ışık tutuyor.

İnternetten kaynaklanan hız çağında herkesin aslında ünlü olma şansı var. Instagram ve Twitter gibi sosyal medya mecraları hem ünü yayan hem de ünlüye ulaşımı kolaylaştıran platformlar. Kitapta ünün günlük hayatımıza da sızmış olduğu vurgulanıyor ve özellikle Amerikan kültürü bağlamında ünün gelişimi inceleniyor. Yazarların ün devrimi olarak tanımladıkları bu süreç, Beatlemania’dan Kim Kardashian’a kadar uzanıyor.

Sosyal medyanın dayattığı ün tanımında değişkenlik hâkim. Yeni yıldızlar yeni platformları kullanarak dinleyicilerini, izleyicilerini artırıp ünlerine ün katabiliyorlar. Kitabın ana fikri ise “YouTube, Snapchat ve reality show çağında ün, kaybedilmesi kolay ve elle tutulmayan bir şey olabilir, ama toplum üzerindeki etkisi derin olacak ve uzun sürecek.”

Kitap, ün kuramları, kitle iletişim araçlarının yükselişi, gümüş ekranlar ve yıldızları, radyo, televizyon, müzik şöhreti, herkesin yıldızı olmak gibi başlıkları tartışıyor. Ünün ve ün talebinin ölüm düşüncesiyle ilişkisi de yazarların incelediği konular arasında.

Kitap New York University Press tarafından yayımlandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com