Soma’da madenciyi tekmeleyen Yusuf Yerkel ticaret ateşesi olarak atandı

Soma'da 2014 yılında 301 madencinin hayatını kaybettiği olayda Başbakan Erdoğan'ı protesto eden madenci Erdal Kocabıyık'ı tekmeleyen Yusuf Yerkel Frankfurt Ticaret Ateşeliği görevine atındı.

KRONOS 09 Ocak 2022 GÜNDEM

Soma’da yaşanan maden faciasının ardından bir madenci yakınını tekmeleyen müşavir Yusuf Yerkel’in Frankfurt Ticaret Ataşesi olarak tayin edildiği ortay açıktı. İnsan hakları savunucusu ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, konuyla ilgili paylaşımında, “Dış ticaret uzmanı olmayan bu kişi hangi nedenle bu makama atandı?” ifadelerini kullandı.

Soma faciasının hemen ertesinde, faciayı protesto eden madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın müşaviri Yusuf Yerkel, olaydan 4 yıl sonra özür dilemişti.

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın ardından, madenci Erdal Kocabıyık’ı yerdeyken tekmeleyen ve o dönem Başbakanlık Müşaviri olan Yerkel, olayın dördüncü yıl dönümünde bir özür yayımlamıştı:

“Soma faciası ile ilgili herkes asıl sorumluları unutup konuyu özellikle şahsım üzerinden tartışmış, asıl sorumlu olan Soma Holding’i gözardı etmiş ve beni bir fotoğraf karesi üzerinden günah keçisi ilan etmiştir. Şunu herkesin bilmesini isterim ki, istemediğim bir karede olmak beni hala çok derinden üzmektedir. Kamuoyu tarafından bilinmese de ve gündeme getirilmese de, olaydan sonra bizzat Erdal Kocabıyık’ı arayıp kendisinden özür diledim ve helallik istedim. O da hakkını helal etti. Geçen bu dört yıllık süre zarfında bir aile olarak çok zor zamanlar geçirdik. Şahsım, ailemle ve hatta 8 aylık bebeğimle ilgili ölüm tehditleri dahi aldım. Her insan gibi hayatta hatalar yapabileceğimizi göz önünde bulundurarak, bu hatalardan kendime düşen payı aldığımı ifade etmek isterim.”


 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com