Gıda enflasyonu: Son 1 yılda en çok hangi ürünler zamlandı?

Türkiye’de asgari ücrete ve emekli maaşlarına zam gelse de enflasyon vatandaşın cebini zorlamaya devam ediyor. Enflasyonda son 19 yılın rekorunu kıran Türkiye’de, gıda ürünlerine gelen zamlar enflasyonu neredeyse 4’e katladı.

TARIK ENGİN 04 Ocak 2022 EKONOMİ

Türkiye’de ekonomik krizin etkisi gıda ve birçok üründe gelen zamlarla daha da hissediliyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Aralık ayı enflasyon verilerinde Türkiye, son 19 yılın rekorunu kırarak tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık bazda yüzde 36,08’e yükseldi. Peki, 2021 yılında en çok hangi gıda ürününün fiyatı arttı? Son 1 yılda enerji ve yakıt fiyatları ne kadar zamlandı?

Enflasyonda son 19 yılın rekorunu kıran Türkiye’de, gıda ürünlerinden bazılarına gelen zamlar enflasyonu neredeyse 4’e katladı. Sadece gıda ürünleri değil, özellikle enerji ve yakıt ürünlerine de son 1 senede ciddi oranda zamlar geldi. TÜİK’in enflasyon sepetinde yer alan ürün ve hizmetlerin Aralık 2020 ile Aralık 2021’i kapsayan döneme bakıldığında en fazla zamlanan ürün kömür oldu. Gıda ürünleri incelendiğinde ise en fazla zam patatese geldi.

PATATESE GELEN ZAM ENFLASYONU NEREDEYSE 4’E KATLADI

Temel tüketim gıdaları arasında yer alan ve hemen hemen her yemekte kullanılan patatesin fiyatı son 1 senede yüzde 115 oranında zamlandı. 2020 yılının Aralık ayında kilo fiyatı 2 lira 34 kuruş olan patatesin, 2021 Aralık ayındaki fiyatı 5 lirayı aştı. Gıda ürünlerinde patatesin ardından en fazla zammın geldiği diğer ürün ise margarin oldu. TÜİK’in verilerine göre 2020’nin Aralık ayında 12 TL olan margarinin fiyatı, yüzde 114 oranında zamlanarak 30 TL seviyelerine ulaştı. Herkesin hemen hemen her gün tükettiği ekmeğin ham maddesi buğday ununa ise son 1 senede yüzde 86 oranında zam gelirken, ekmek fiyatları ise yüzde 54 fırladı.

Türkiye’de et fiyatları ise her sene tartışma konusu. Zamlardan nasibini en çok alan ürün ise tavuk eti oldu. Tavuk etinin fiyatı son 1 senede yüzde 86 oranında zamlandı. Bu alanda tavuk etinin ardından dana eti geliyor. TÜİK’in verilerine göre dana etine son 1 yılda gelen zam ise yüzde 56 olarak açıklandı.

SON 1 SENEDE EN ÇOK ZAMLANAN ÜRÜN KÖMÜR OLDU

Türkiye’de doğal gaz fiyatlarına gelen zammın ardından vatandaş alternative ısınma yollarını araştırırken, kömür fiyatlarına son 1 senede gelen zamlar da cep yakıyor. Kömür fiyatları Türkiye’de son 1 senede yüzde 137 oranında zamlandı.


 

Neredeyse her gün akaryakıt ürünlerine zam gelirken, gelen zamlar pompa fiyatına da yansıyor. Son 1 senede en çok zamlanan akaryakıt ürünü yüzde 120 ile LPG olurken, onu yüzde 59 ile motorin ve yüzde 50 ile benzin takip ediyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com