Son dakika… Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti

Merkez Bankası'nda baba skandalının artçı şoku başkanı götürdü. TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti. Kararı X hesabında duyurdu.

KRONOS 02 Şubat 2024 EKONOMİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan “affını istediğini” duyurdu. Erkan istifa kararını şahsi X (Twitter) hesabı vasıtası ile ilan etti. Erkan, “Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.” dedi.

Erkan’ın açıklaması şöyle: “Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim.

“EKONOMİK VERİLER BAŞARININ KANITIDIR”
Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim.

O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım.

Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir.

Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.


EN BÜYÜK MİRAS

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.

Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum.”

MEHMET ŞİMŞEK’TEN AÇIKLAMA: TAMAMİYLE ŞAHSİ FİKRİDİR

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hafize Gaye Erkan’ın istifasıyla ilgili yazılı bir açıklama yayımladı. Şimşek, “Sayın Hafize Gaye Erkan’ın kararı tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir.” dedi.

Şimşek, yeni Merkez Bankası Başkanı’nın da kendi önerisi doğrultusunda atanacağını kaydetti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com