ŞÖNİM, kapanmada ev içi şiddet gören kadının sığınma talebini reddetti

İzmir’de kapanma döneminde maruz kaldığı ev içi erkek şiddeti nedeniyle ŞÖNİM’i arayarak sığınma evi talep eden kadından darp raporu istendi, talebi reddedildi.

KRONOS 04 Mayıs 2021 GÜNDEM

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan “kapanma” kararı, kadınların maruz kaldığı ev içi şiddetin ve öldürülme tehlikesinin artmasına neden oluyor. Salgının ilk başlarındaki karantina döneminde de  ev içi şiddet artmış, kadınlar erkek şiddetinden kaçamamıştı. N.G. de kapanma döneminde gördüğü şiddet nedeniyle sığınma evine yerleşmek için ŞÖNİM’i aradı. Ancak Ancak ŞÖNİM, fiziki şiddete uğradığı takdirde merkeze alınabileceğini aktararak, kanıt istedi.

İzmir’de yaşayan N.G., pazar günü ŞÖNİM’i arayarak yardım istedi.  Uğradığı şiddete artık tahammüllü kalmadığını belirten N.G., ŞÖNİM’e yaptığı başvuruyu şöyle aktardı: “İzmir’de kimsem olmadığı için sığınma evine yerleşmek istedim. Bunun için ŞÖNİM’i aradım. Ancak hem salgından kaynaklı hem de fiziki şiddet görmediğim için beni sığınma evine yerleştiremeyeceklerini söylediler. ‘Şiddet olmadığı sürece barınma amaçlı kabul etmiyoruz’ dediler.”

DARP RAPORU DAYATTILAR

“Ancak ‘karakola gidip darp raporu alırsanız sizi alabiliriz’ dediler. Ayrıca ‘pandemiden kaynaklı korona testi yapmanız gerekir’ diyerek bir hafta karantinada tutacaklarmış. Prosedürün böyle işlediğini söylediler. Ne anlatırsam anlatayım beni dikkate almayacak gibiydiler. O yüzden bende ısrar etmedim.”


Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Semra Turan’ın haberine göre, “Devletin bizi koruma altına alması için illa bir taraflarımızın kılması mı gerekiyor? Fiziksel olarak zarar mı görmemiz gerekiyor. Kadınlar devletin kapısına gidiyorsa, devlet o kapıları sonuna kadar açmak zorundadır” diye konuştu.

ŞÖNİM YETKİLİLERİNE ULAŞILAMADI

“Sunulacak hizmetlerden ev içi şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınlar, çocuklar, aile bireyleri ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişiler yararlanır” ifadelerinin yer aldığı yönetmelikle ilgili aranan ŞÖNİM yetkililerine ise ulaşılamadı.

İlk arandığında kapanma dolayısıyla esnek çalışma saatleri gerekçe gösterildi, daha sonra ise yetkililerin toplantılarının olduğu öne sürüldü.

SIĞINMA TALEBİ GERİ ÇEVRİLEMEZ

Başka bir ildeki ŞÖNİM’de daha önce çalışan bir yetkili ise, “Psikolojik ya da fiziksel şiddet gören bir kadının sığınma talebi geri çevirilemez. Pandemiden ötürü kapasite darlığını öne sürüyorlarsa dahi o kadının güvenliği için bir yer ayarlamak yükümlülüklerimiz var” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com