Üreticilerden yumurta fiyatlarını artırmak için yapılan ‘dehşet’ öneri

WhatsApp grubunda yumurta üreticilerinin "Yumurta fiyatları çok düşük, maliyetler giderek daha fazla yük oluyor bize. Tavuklar çok fazla yumurtluyorlar. Yumurta fiyatları düşüyor. Bu yüzden her firma üretimdeki tavukların yüzde 25'ini kessin" dediği ortaya çıktı. İddiayı gazeteci Fuat Uğur yazdı.

KRONOS 08 Ekim 2023 EKONOMİ

Yüksek enflasyon nedeniyle başta temel gıda ürünlerine peş peşe gelen zamlar nedeniyle vatandaşlar geçim sıkıntısı yaşıyor. Özellikle yumurta fiyatlarının fahiş oranlara çıkması dikkat çekerken, bu kapsamda yumurta üreticisi şirket ve birliklerine yönelik açılan soruşturma devam ediyor. 12 yumurta üreticisi şirket ve 13 yumurta üreticisi birliğine yönelik açılan iki ayrı soruşturmada dosyaya giren bir WhatsApp konuşması dikkat çekti.

Gazeteci Fuat Uğur’un, TV100’de kaleme aldığı yazıya göre WhatsApp grubunda yumurta üreticileri, “Yumurta fiyatları çok düşük, maliyetler giderek daha fazla yük oluyor bize. Tavuklar çok fazla yumurtluyorlar. Yumurta fiyatları düşüyor. Bu yüzden her firma üretimdeki tavukların yüzde 25’ini kessin” demiş.

Fuat Uğur’un yazısındaki ilgili bölüm şöyle:

“Rekabet Kurulu geçen yıl; 12 Mayıs 2022 tarihinde yaptığı toplantıda, Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUMBİR) ve YUMBİR’e üye birlikler hakkında, rekabeti kısıtlayıcı çeşitli eylemlerde bulunmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla soruşturma açılmasına karar verdi.

Toplam 12 yumurta üreticisi şirket ve 13 yumurta üreticileri birliğine yönelik iki ayrı soruşturma.

Kurul’un tıpkı zincir marketlere ve çeşitli firmalara kestiği kartel cezalarının biri daha kapıda demekti bu.

Yumurta fiyatlarının da inanılmaz ölçülerde artması üzerine gelen ihbarlar, Rekabet Kurumu’nu bu şirket ve birliklere mercek tutmaya sevk etti. Yukarıda belirttiğim karar uyarınca, yaptıkları yerinde denetimlerde tıpkı market zincirlerinde olduğu gibi, yumurta üreticileri arasında WhatsApp ve mail gruplarının oluşturulduğu, yazışmalarda ortak fiyat belirledikleri, fiyatları artırmak için yazışmalar yaptıkları ortaya çıktı.

‘WHATSAPP GRUBUNDAKİ O DEHŞET ÖNERİ’

Misal, bu şirket ya da birliklerden birinin temsilcisi WhatsApp mesajında tuhaf bir öneri dillendiriliyor ve bu da grupta “sakin sakin” tartışılıyordu ekonomik faydaları, olası handikapları açısından filan.

Öneri şuydu:

“Yumurta fiyatları çok düşük, maliyetler giderek daha fazla yük oluyor bize. Tavuklar çok fazla yumurtluyorlar. Yumurta fiyatları düşüyor.


 

‘TAVUKLARIN YÜZDE 25’İNİ KESSİN”

Bu nasıl acımasızlık diye küçük dilinizi yutacak gibi oluyorsunuz öneriyi duyunca ama dediğim gibi, üretici temsilcileri tam bir soğukkanlılıkla, gelir-gider dengelerini ve getireceği faydaları konuşuyor.

Konuşmaların bir yerinde fiyat ayarlamaları yapılırken taraflar “BU KARARA UYACAĞIMA NAMUSUM VE ŞEREFİM ÜZERİNE YEMİN EDERİM” diyerek taahhütte bulunuyor.

Şaka gibi değil mi?

Vatandaşın cebinden hortumlanacak paranın daha fazlasını çekebilmek için alınan karara uyma yemini. Hem de namus ve şeref üzerine.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com