Soylu’yu istifaya götüren salgında infaz değişikliği hâlâ görüşülüyor…

KRONOS 12 Nisan 2020 GÜNDEM

Yalçın Doğan, T24: “Af” derken, afla karışık pek akla gelmeyecek bir karara daha imza atıyor AKP. Af tasarısında bir de “basına denetim” maddesi var, dolaylı yoldan. Tasarıya göre: “Basın İlan Kurumu istediği gazetenin cezaevlerine ve ilgili kurumlara girmesini engelleyebiliyor”. Bunun koşulu ne?.. Kapsamı ne? Ölçüsü ne? Neye göre yasaklayabiliyor? Cezaevleri dışında hangi kurumlara girmesini engelleyecek? O konuda bir açıklık yok. Hangi basına denetim? Elbette muhalif basına!

Ceren Sözeri, Evrensel: Sağlık Bakanı’nın “Norveç’mişiz” gibi yaptığı basın toplantılarındansa Soylu’nun yarım saatte ensemize ulaşacağını duyurduğu soluğu daha gerçekçi. Şu iki saatte dip dibe alışveriş yapmak zorunda kalanlar ve onları haberleştirenler birazdan eve dönüp, 48 saati sevdikleriyle geçirecek, sonra da pazartesi sabah işlerinin yolunu tutacak. “Bilim Kurulunun aldığı kararları uygulamadığımız olmuş mu?” sorusunu soran Sağlık Bakanı’na cevap bir iki saatte İçişleri Bakanı’ndan geldi. Covid-19’la mücadelede gazeteciliğin durumu, evden çalışma koşulları, küresel düzeyde ortaklaşan etik sorunlar ve birlikte üretim arayışlarını tartışmaya niyetlenen bu yazı da böyle sonlandı. Bir Norveç değiliz sonuçta…

Pınar Öğünç, Gazete Duvar: “Ben 29 yaşındayım, iki çocuğum var. Eşim özel bir anaokulunda öğretmendi, kreşi kapandı. Ben karantinadaydım, işe döneceğiz, sonra ne olacak belli değil. Bir çukurun, bir meçhulün içindeyiz işçi sınıfı olarak. Çalışan biziz, her şey bizden bekleniyor ama en son planda olan yine biziz. Bütün alınan kararlar sermayeye yönelik… Bu düzen değişir mi? Değişeceğine dair umudumuz olmasa yaşayamayız. Bunu biz değiştiremesek de çocuklarımız için o umudu taşımak zorundayız. Bu değişecek, çünkü insanlar artık yaşayamaz hale gelecek. Yavaş yavaş oraya gidiyoruz. Eskiden bir baba beş-altı kişilik bir haneyi rahat şekilde geçindirirken, ben asgari ücretten biraz daha iyi maaş alan biri olarak, asgari ücretle insanlar nasıl geçiniyor bilemiyorum.”

Ege Cansen, Sözcü: Koronavirüs salgınından sonra hiçbir şey (?) eskisi gibi olmayacak deniyor. Katılmıyorum. Çok şey eskisi gibi kalacak. Çünkü bu salgın, sistemin kusurundan çıkmadı ki; sistemi değiştirmek şart olsun. Üstelik iktidarda olanlar iktidarda kalacak ve bildiklerini okuyacaktır. Mesela ülkemizde “din bezirganlığı”, “komşu ülkelerin iç işlerine karışma”, “keyfilik”, “adaletsizlik”, “hukuksuzluk”, “sükse için israf”, “eş-dost kayırma” ile “gösteriş yatırımları” aynen devam edecektir. Ama kısa vadede, salgının sebep olduğu iktisadi krizin hasarını tamir edeceğim diye “devlet baba” ekonomiye çok daha müdahil olacaktır. Bu da yarattığı sosyal fayda kadar özel hayatımızda da huzursuzluğa sebep olabilir.

Günün öne çıkan yorumları Kronos Podcast yayınında:
https://soundcloud.com/user-436877268/120420-kp

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com