Lise öğrencisi, 16 yaşındaki kız çocuğuna ‘terör’ soruşturması

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 7 Mayıs'ta gözaltına alınan lise ve üniversite öğrencilerinden biri olan ve Sübyan Şube'de sorgulanan 16 yaşındaki bir kız çocuğuna terör soruşturması açtı.

SEVİNÇ ÖZARSLAN 08 Temmuz 2024 GÜNDEM

İstanbul’da Gülen cemaatine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve kamuoyundan gelen tepkiler nedeniyle ‘sadece bilgilerine başvuruldu’ denilerek serbest bırakılan 16 yaşındaki M.A’ya terör soruşturması açıldığı ortaya çıktı.

Kronos’un ulaştığı 6 Haziran 2024 tarihli belgeye göre, savcılık M.A. adlı çocuğun İstanbul’da 19 Aralık 2023’te silahlı terör örgütüne üye olduğu iddia etti ve yaşı küçük olduğu için dosyasının ayrılmasına ve başka bir dosyaya aktarılmasına karar verdi.

Sözkonusu evrakta, “Yukarıda kimlik bilgileri yazılı şahsın SSÇ (suça sürüklenen çocuk) olması ve dosya kapsamında karar tanzim edileceğinden ayrılmasına karar verilmiş olup, açıklanan nedenlerle; aralarında hukuki ve fiili mevcut olayan her iki evrakın tefrikine, şüpheli M.A.’nun Silahlı Terör Örgütüne Üye olma suçlamasıyla evrakın soruşturma defterine kayıt edilmesine karar verildi.” denildi.

NE OLMUŞTU? 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında Gülen cemaati üyesi olduğu iddiasıyla üniversite, lise ve ilköğretim öğrencilerine soruşturma başlattı. Aralarında 14-16 yaşlarında kız çocuklarının da olduğu 41 kişi, 7 Mayıs’ta İstanbul’da gözaltına alındı.

Üsküdar Sübyan Şube’ye götürülen ve kötü muameleye maruz kalan kız çocukları, kamuoyunda tepki oluşunca ‘sadece bilgilerine başvuruldu’ denilerek 1 gün gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı.

37’si kadın, 41 kişinin gözaltına alındığı, 24 kişinin tutuklandığı davanın ilk duruşması 23 Eylül’de İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. Savcılığın ev hanımları ve öğrencilere yönelttiği suçlamalar arasında, “Bowling oynamaya gitmek, Youtube’ta Emine Eroğlu’nun Risale-i Nur sohbetlerini dinlemek, KHK’lılardan alışveriş yapmak, iftara davet etmek, dua paylaşmak, altın günü düzenlemek bulunuyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com