Sur’daki törende hak sahipleri, ‘beton kent’in anahtar teslimini reddetti

Sur’da yıkılan evlerin yerine inşa edilen yapıların teslim töreninde kimi yurttaşlar anahtar almayı reddederken, bazı hak sahipleri 800 TL borçlandırıldıklarını belirterek duruma isyan etti.

KRONOS 03 Mayıs 2021 GÜNDEM

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen ve 5 yılı aşkın bir süre sonra kısmi olarak kaldırılan sokağa çıkma yasağı sırasında yerle bir edilen mahallelerden biri olan Alipaşa Mahallesi’nde inşa edilen yeni yapılar için “anahtar teslim töreni” yapıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen törene hak sahipleri tepki gösterdi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ufuk Nurullah Bilgin’in konuşması sırasında bazı yurttaşlar kendilerine haksızlık yapıldığını belirterek, anahtar teslim almayı reddetti.


 

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, tören sonrası evlerin bulunduğu alanda tepkisini dile getiren Hasan Ölmez adlı hak sahibi, konutlar için 800 bin TL borçlandırdığını ve ayda 4 bin 300 TL taksit ödemek zorunda bırakıldığını belirterek, “45 yaşındayım, bu borcu 45 yıl daha çalışsam ödeyemem” dedi.

Kendisini susturmaya çalışan hükümet yanlısı basın çalışanlarına da tepki gösteren Ölmez, “7 aydır kira veriyorum. 4 çocuk babasıyım. Yaşım 45. Doğruyu neden anlatmıyorsunuz? Ben de günahım. Düzgün haber yapın. Burada bize harabe teslim ettiler” diye konuştu.

Farklı bir yurttaş ise, “Bizim evimizi 39 bin TL’ye alıp 835 bin TL’ye sattılar. Kim mağdur?” diye sordu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com