Suriye ordusu ile SDG anlaştı

KRONOS 07 Aralık 2019 DÜNYA

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik askerî harekâtının ardından Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Esad yönetimi, Rusya’nın arabulucuğunda anlaşmıştı. Şimdi de Suriye ordusu ile SDG arasındaki sınır güvenliği anlaşmasının ikinci aşamasına geçildiği öğrenildi.

Rudaw’ın haberine göre Suriye Sınır Muhafızları’na bağlı birlikler, Kobani’den Semelka’ya kadar olan bölgede sınır hattında yerleştirilecekler.

SDG Genel Komutanı Mazlum Kobane ile Suriye’deki Rus kuvvetleri komutanı General Alexander Chaiku’nun Amude kentinde gerçekleştirdikleri toplantıda SDG ile Suriye ordusu arasındaki anlaşmanın ikinci aşamasının görüşüldüğü belirtiliyor. Söz konusu görüşmeden sonra Rus güçleri Amude, Til Temir ve Ayn İsa’ya konuşlanmıştı.

Kuzey ve Doğu Suriye Demokratik Özerk Yönetimi Danışmanı Bedran Çiya Kurd da Rusya’nın öncülüğünde Suriye hükümeti ile gerçekleştirilen anlaşmanın sadece askerî konuları kapsadığını söyledi.

Bedran Çiya Kurd, Suriye ordusuna bağlı Sınır Muhafızları’nın Türkiye-Suriye sınırında ABD askerlerinin boşalttığı üslere yerleşeceğini ifade etti.

Taraflar arasındaki anlaşmaya göre Suriye Sınır Muhafızları, Kobani, Ureyme, Minbic, Dirbesiye, Amude, Kamişlo, Derik’e kadarki sınır hattında ve ayrıca Kuzey Suriye sınırındaki Semelka’da yerleşecek.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com