Suudi Arabistan: İsrail ilhaka başlarsa barış sürecini tehdit eder

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, İsrail'in Batı Şeria'nın bazı bölgelerini ilhak etmeye başlama planının İsrail-Filistin barış sürecini tehdit eden "tehlikeli bir yükseliş" olduğunu söyledi.

KRONOS 11 Haziran 2020 DÜNYA

İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında katılımcı ülkelerin dışişleri bakanlarına seslenen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan, İsrail’in ilhak siyasetini eleştirdi. Prens Faysal, planın “bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak için barış sürecini sürdürme olasılığını tehdit eden tehlikeli bir yükseliş olduğunu” belirtti.

“STRATEJİK BİR SEÇENEK OLARAK BARIŞI SEÇELİM”

Başbakan Benjamin Netanyahu’nun, İsrail’in 1967’den beri işgal edilen Filistin Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimleri üzerindeki egemenliğini genişletmek istediğini belirten Faysal, Krallığın Netanyahu’nun planlarını kınadığını ve reddettiğini, “stratejik bir seçenek olarak barışı” taahhüt ettiğini sözlerine ekledi.

Prens Faysal, “Arap-İsrail çatışmasının ilgili uluslararası kararlara, hukuka ve 2002’deki Arap Barış Girişimi’ne uygun olarak çözülmesini istiyoruz” dedi.

NETANYAHU’NUN BATI ŞERİA PLANLARI

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail’in tüm Batı Şeria yerleşimleri ve Ürdün Vadisi üzerinde ilhak ilan etmek için 1 Temmuz tarihine bağlı kalmaya söz vermişti, ancak son zamanlardaki gelişmeler ilhak planının tam olarak uygulanmayacağı yönünde. Uzmanlar, Netanyahu’nun, ilhakın çoğunu erteleyecek ve sadece Ma’ale Adumim, Ariel ve Gush Etzion’un bloklarına odaklanacağını tahmin ediyor.

İlhakı destekleyen ABD, Ürdün’ün ilhak süreci başladığında sessiz kalmayacağını düşünüyor ve bu sürtüşmeyi istemiyor. Hükümet ortağı ve İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın Netanyahu’nun ilhak planlarının son halini kabul edip etmediği belirsizliğini koruyor. Gantz, Ürdün ile imzalanan barış anlaşmasının bölgesel istikrarın sağlanmasına yardımcı olduğunu ve bu nedenle anlaşmanın korunması gerektiğini düşünüyor. (KRONOS DÜNYA)

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com