Polisler için beraat talebi: ‘Elçi cinayeti failsiz bırakılmak isteniyor’

Tahir Elçi cinayeti davasından savcı, tutuksuz sanık polisler S.T., F.T. ve M.S. için beraat talep etti. Diyarbakır Barosu, failsiz bırakılmak istenen yargılama sürecine karşı etkin hukuk mücadelesini sürdürmeye devam edeceklerine dikkat çekti.

KRONOS 29 Nisan 2024 GÜNDEM

Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015’te katledilmesine dair açılan davada savcı tutuksuz yargılanan 3 sanık polisin beraati yönünde mütalaa verdi.

Firari PKK’lı Uğur Yakışır’ın ‘olası kastla ölüme sebebiyet verme’ suçundan 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle, olayın meydana geldiği gün görevli polisler S.T., F.T. ve M.S.’nin ‘bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan 2’şer yıldan 6’şar yıla kadar hapisle yargılandığı davada savcı, tutuksuz sanık polisler S.T., F.T. ve M.S. için beraat talep etti.

Cumhuriyet savcısının, 25 Nisan günü Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunduğu mütalaasında, şu ifadeler kullanıldı:

‘NEREDEN GELDİĞİ TESPİT EDİLEMEYEN KURŞUN…’

“Olay yerinde görevli polis memuru sanıklar S.T, F.T. ve M.S. ile adı geçen teröristler arasında gerçekleşen silahlı çatışma anında nereden geldiği yapılan tüm araştırmalara rağmen tespit edilemeyen kurşun ile maktulün hayatını kaybettiği kanaatine varılmıştır. Sonuç olarak sanıklar S.T, F.T. ve M.S’nin maktule yönelik olarak atılı ‘bilinçli taksirle ölüme neden olma’ suçunu işlediklerine dair mahkumiyetlerine yeterli, her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilememesi karşısında, amacı maddi gerçeğin ortaya çıkarılması olan ceza yargılamasının en önemli ilkelerinden birisi olan ‘şüpheden sanık yararlanır’ ilkesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6/2 maddesi ile garanti altına alınan masumiyet karinesi uyarınca, müsnet suçun sanıklar tarafından işlendiğinin sabit olmaması nedeniyle sanıkların Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 223/2 (e) maddesi gereğince ayrı ayrı beraatine karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur.”

NAHİT EREN: O KARANLIK GÜN MUHAKKAK AYDINLANACAK 

Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Onlarca kamera önünde katledilen Baro Başkanımız Av.Tahir Elçi dosyasında 8 yılın sonunda D.Bakır Cumhuriyet Başsavcılığı sanıkların beraatı yönünde mütalaa verdi. O karanlık gün bir gün muhakkak aydınlanacaktır” dedi.

12 HAZİRAN’DAKİ DURUŞMAYA ÇAĞRI

Elçi cinayetine dair dava duruşması 12 Haziran’da Diyarbakır 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Diyarbakır Barosu, savcının beraat talebine tepki göstererek, “Tahir Elçi dosyasının cezasız kalmaması için 12 Haziran 2024 tarihli karar duruşmasına tüm meslektaşlarımızı davet ediyoruz” çağrısında bulundu.


‘TAHİR ELÇİ CİNAYETİ FAİLSİZ BIRKILMAK İSTENİYOR’

Baronun sosyal medya hesabından “Tahir Elçi suikastı cezasız kalmayacak” başlığıyla yapılan paylaşımda, “Mahkemenin, suikastın aydınlatılması yönündeli delillerin toplanmasına ilişkin taleplerimizi reddetmesi, bugün itibariyle tarafımıza tebliğ edilen savcılık mütalaası; ilk günden itibaren suikastı aydınlatma yönünde yargısal ve siyasal bir iradenin olmadığı yönündeki bütün iddia ve görüşlerimizi doğrulamıştır. Diyarbakır Barosu, Elçi ailesi ve Tahir Elçi’nin tüm hukukçu dostları, failsiz bırakılmak istenen yargılama sürecine karşı etkin bir hukuk mücadelesini sürdürmeye devam edecektir.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com