Sanem Altan: ‘Eyvallah bitanem’ dedi gitti, Türkiye düşünsün

KRONOS 12 Kasım 2019 GÜNDEM

Gülen Cemaati’nin medya yapılanması iddiasıyla açılan dava kapsamında 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılarak tahliye edilen Taraf Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tahliye kararının kaldırılmasına ilişkin itirazını değerlendiren İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi Altan’ın tahliye edilmesine yönelik kararı kaldırdı.

Kararın ardından gözaltına alınan Ahmet Altan işlemlerinin yapılması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü Vatan Yerleşkesi’ne götürüldü. Altan’ın gece emniyette gözaltında tutulacağı, yarın Silivri Cezaevi’ne nakledilmesinin planlandığı öğrenildi.

TÜRKİYE DÜŞÜNSÜN

Altan’ın kızı Sanem Altan gözaltı öncesinde paylaştığı fotoğrafın altına, “‘Eyvallah bitanem’ dedi gitti. Geceyi VatanEmniyette geçirdi, 2-3 saat sonra tekrar tutuklayacaklar. Aynı saatlerde aynı #ahmetaltan hapishanede yazdığı kitapla ABD’de Amazonun her yıl yaptığı ‘yılın en iyi 20 kitabı’ arasına seçildi. Tek çeviri kitap olarak hem de. Türkiye düşünsün!”

26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen günlerde görülen davada karar açıklanmış, mahkeme heyeti ‘Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” iddiasıyla yargılanan Ahmet Altan’a 10 yıl 6 ay ve Nazlı Ilıcak’a da 8 yıl 9 ay hapis cezası vermişti. Heyet, tutuksuz sanık Mehmet Altan’ın beraatına hükmetmişti. Mahkeme heyeti, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın tahliyesine karar vermişti. Karar ardından Ilıcak ve Altan cezaevinden çıkmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı 10 yıl 6 ay ‘Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan ceza alan Ahmet Altan’ın tahliyesine yönelik mahkeme kararına 6 Kasım günü itiraz etti.

…VE YAKALAMA KARARI

Tahliyeye yapılan itiraz İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirildi. Mahkeme heyeti, savcılığın itirazını kabul ederek Ahmet Altan hakkında verilen tahliye kararını kaldırdı. Altan hakkında yakalama kararı çıkarıldı. 27. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı’nın dün atandığı öğrenildi.

‘HARİCİ DAVRANIŞLAR’

İtirazı değerlendiren mahkeme heyeti sanık Altan hakkında, “Kaçma şüphesi, suçunun yasada belirtilen katalog suçlardan olması, konumu, sıfatı, eylemlerindeki yoğunluk, aldığı ceza miktarı, tutuklu kaldığı süre, eylemlerinin uzun süreye yayılmış olmasını dikkate alarak adli kontrol tedbirlerinin, harici davranışları da gözetilerek amaca hizmet etmediği” gerekçeleriyle, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 98 ve 100. maddeleri kapsamında, tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti.

KARAR İLK SABAH GAZETESİNE TEBLİĞ EDİLDİ

Ahmet Altanın yeniden tutuklanmasına yönelik haberin ilk olarak iktidara yakınlığı ile bilinen Sabah gazetesine verilmesi de tepki çekti. Altan’ın avukatına yeniden tutuklama kararı tebliğ edilmezken Sabah gazetesi haberi okuyucuları ile paylaştı.

ALTAN’IN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Ahmet Altan’ın avukatı Figen Albupa Çalıkuşu, Tarafsız Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Savcılığın yaptığı itiraza dair İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi karar verdi. Ben 3 gündür mahkemeye gidiyorum. Bugün de gittim. Karar verilmişti ama mahkeme başkanının talimatı ile bana karar verilmedi. Benden karar gizlendi” dedi.

Kararın medyaya servis edilmesine tepki gösteren Çalıkuşu, “Benden gizlenen karar şimdi medyada, Karar doğru mu bilmiyorum. Kararın avukatından gizlenip, medyaya sızdırılması doğalmıdır. Yanlı, hukuki olmayan bir yaklaşım” dedi.

Çalıkuşu, “Aslında böyle bir karar verilemez. Bu mahkeme bir hüküm kurdu. Hüküm kuracak olan mahkeme üst mahkemedir” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com