Takıda yarım gram devri

Düğün ve nişan merasimlerinde gelin ve damada takı takmak isteyenler gram altın yerine yarım gram altına yöneldi.

KRONOS 05 Ağustos 2021 EKONOMİ

Yüksek enflasyon alım gücünü vurdu. Doların 8,50 TL’yi geçmesi, altının gramının 500 lirayı bulması takı hediye etmek isteyenleri yeni arayışlara yöneltti. 830 TL değerindeki çeyrek altın ve 500 TL değerindeki gram altın değil, 250 TL civarında satılan yarım gram altın tercih ediliyor.

Yarım gram nedeniyle satış kârlarının azaldığını belirten Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, “Geçmiş yıllarda altın fiyatları daha ucuz, insanların satın alma gücü daha fazlaydı. O zamanlar kendilerine yakın hissettikleri kişilere yarım altın götürülüyordu. Yarım altın bugünlerde 1.660 TL civarında. Çeyrek altın da 830 TL. Eskiden düğünlerde yakınlara yarım, tanıdıklara da çeyrek altın takılırdı. Artık çeyrek altını yakınlarına bile götürebilen kalmadı.” diye konuştu.

“ÇEYREK ALTINA BENZEDİĞİ İÇİN TERCİH EDİLİYOR”

“Bize en çok sorulan soru, ‘gram altının da yarımı var mı?’ şeklinde oluyor.” diyen Özman, “Gram altınların yarım gramları da satışa sunuluyor. Kurdeleleri takılmış yarım gramlar aynı çeyrek altınlara benziyor. İsteyen paket şeklinde isteyen de çeyrek altına benzeyen şekliyle satın alıyor. Vatandaşlar ise genelde çeyreğe benzemesi açısından kurdeleli şekilde alıyor. Yarım gramın fiyatı da 240 TL.” dedi.


 

Özman, şunları söyledi: “240-250 TL ödemek, vatandaşlar için 500 ya da 830 TL ödemekten daha kolay geliyor. Eskiden 10 kişiye 1 gram altın satsak 10 gram altın satmış oluyorduk. Bugün ise 10 kişi bile alamıyor, 7 kişi yarım gram alsa günlük satış miktarımız otomatik olarak 3-4 grama düşüyor.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com