Albashir: Ağabeyim ÖSO komutanı, YPG beni tutukladı

İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin öldüğü patlamada bombayı bırakan Ahlam Albashir, ağabeyinin Özgür Suriye Ordusu'nda komutan olduğunu söyledi.

KRONOS 21 Kasım 2022 GÜNDEM

Taksim’deki 6 kişinin ölümüne sebep olan bombalı terör saldırısıyı düzenleyen Ahlam Albashir’in ifadesinden dikkat çekici Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) detayına ulaşıldı. Albashir’in, ağabeyinin ÖSO’da üst düzey komutan olduğunu söylediği öğrenildi.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre; Albashir, saldırıdan önce İstanbul’a geldiği zamana kadar yaşadıklarını anlattığı ifadesinde, “Ağabeyim Muhammed, Özgür Suriye Ordusunda üst düzey komutandır. Muhammed, DEAŞ saldırısı sırasında yaralanmış ve iki bacağında da protez takılıdır. 2017 yılında Ablam Meryem’le YPG kontrolündeki Münbiç’e gittik. Burada Ahmet A. ile sevgili olduk. 2 ay sonra ayrıldık. 2 ay boyunca benden YPG için bir talepte bulunmadı. Münbiç’te YPG üst düzey yöneticileri beni aleyhlerine casusluk yaptığım için tutukladılar” dedi.

“‘ÖSO’YA CASUSLUK YAPIYORSUN’ DİYE KORKUTTULAR”

Albashir ifadesinde, “1 ay Münbiç’te cezaevinde kaldım. Cezaevinden çıktıktan sonra, ‘Hacı ile görüşeceksin’ diye beni aradılar. Hacı üst düzey sorumluydu. İlk seferinde gözlerim bağlıydı. Görmedim. Sen ÖSO’ya çalışıyorsun dediler. Bir kaç hafta sonra yeniden beni hacıya götürdüler. Bu kez gözlerim açıktı. Vücudunun görünen yerinde dövmesi vardı. Beni ÖSO’ya casusluk yapıyorsun ailene zarar gelecek diye korkuttular” diye konuştu.

“BİRKAÇ KEZ TAKSİM’E GİTTİM”

Albashir, ifadesini şöyle sürdürdü: “Bilal beyaz tenli siyah sakallı vücudunda lekeleri olan ufak tefek biridir. Bana zorla sahip olmaya çalışınca ben evi terk ettim. Hacı ise, ‘Bilal ne isterse yap yoksa abin ve ablana zarar gelir’ diye korkuttu, ben de Bilal’e döndüm. Hacı ve Bilal’in talebiyle bir kaç kez Taksim’e gittim. Bilal bana Taksimde çok polis var mı diye sormuştu.

Taksim’e iki kez korsan taksiyle gittim, döndüm. Hacı benden Taksim heykelinin önünde video çekmemi istedi. Ben de bu sebeple hacıya göndermek üzere Taksim’deki heykelin önünde video çektim ve gönderdim. Sonrasında etraftaki mağazaları çektim. Görüntülerdeki patlamanın gerçekleştiği yerin videosunun olması ise tesadüf. İsteyerek çekmemiştim.”

“CESARET HAPI İÇİRDİLER”

Albashir, ifadesinin devamında kendisine cesaret içerikli hap verildiğini söyledi:

“Bilal uyuşturucu içer. Ben içmem. Olay günü Taksim’e gideceğimiz gün bana rahatlatıcı olduğunu söylediği bir adet hap verdi. Ben hapı neden veriyorsun diye sorduğumda, ‘Benim üstümde kalmasın sen taşı’ dedi. Bilal gideceğimiz gün ilk kez bu kadar iyi davranıyordu. Korsan taksi çağırıp gittik. Yolda biriyle konuşup, ‘Tamam kardeş geliyoruz’ diye biriyle konuştuğunu birine bilgi verdi. Elindeki çantayı bana verip ‘sen gez ben geleceğim’ dedi. Çantayla araçtan indim. İstiklale doğru yürümeye başladım.”

“112’Yİ ARADIM”

“Çantayı alıp, İstiklal caddesine girdim. Çantaya baktığımda içinde cips, kek gibi yiyecek poşetleri vardı. Alt kısımda yumuşak dokulu bir paket vardı. Korktum 112’yi aradım. Çıkan şahısla Türkçe bilmediğim için konuşamadım. Korkmuştum. Bu sırada Hacı aradı. Benim arkadan çekilmiş bir görüntümü gönderdi. Görüntüyü anlayamadan Hacı, ‘Çantayı bırak, oradan ayrıl. Başkası gelip çantayı alacak’ dedi. Ben de bırakıp gittim’ dedi.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com