Tam kapanmada geçilmeyen köprülere 300 milyon TL ödenecek

17 günlük kapanma döneminde Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprüleri ile Avrasya Tüneli'nden yasaklardan muaf tutulanlar haricinde taşıt geçmeyecek. Ancak Hazine toplam 4 milyon taşıt karşılığı parayı işletmecilerin hesabına aktaracak.

KRONOS 29 Nisan 2021 EKONOMİ

29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak tam kapanma dolayısıyla milyonlarca kişi geçim derdine düştü. Ancak, Hazine garantili ihaleleri kazanan müteahhitlerin keyfi yerinde. Geçiş garantili köprü ve tüneller sebebiyle kapanma döneminde Hazine’nin kasasından 35 milyon 402 bin dolar (Yaklaşık 300 milyon TL) daha çıkacak.

Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprüleri ile Avrasya Tüneli’nden toplam 4 milyonu aşkın taşıt geçmiş gibi müteahhitlere ödeme yapılacak.


 

Hazine; Yavuz Sultan Selim Köprüsü için 6 milyon 885 bin, Osmangazi Köprüsü için 23 milyon 800 bin ve Avrasya Tüneli için 4 milyon 717 bin dolar ödeyecek.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, 17 günlük tam kapanma döneminde geçiş garantili tünel ve köprüler için Hazine’den ödenecek toplam miktarın 35 milyon 402 bin 175 dolar olduğunu hesapladı.

“MÜCBİR SEBEP” ŞARTI NİYE İŞLETİLMİYOR?

Hükûmetin yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınında “mücbir sebep” maddesini işletmediğini ve müteahhitlere para aktarmaya devam ettiğini belirten Yavuzyılmaz, şahsi Twitter hesabında. “17 gün boyunca iki köprü ve Avrasya Tüneli’nden araç geçmese de devletin kesesinden para çıkmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com