Tanju Özcan hakkında suç duyurusu

Mülteci ve sığınmacılara yönelik ırkçı söylemleri nedeniyle Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

KRONOS 19 Nisan 2024 GÜNDEM

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi ile Hepimiz Göçmeniz Irkçılığa Hayır Platformu, CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın mülteci ve sığınmacılara dönük ‘ayrımcı’ söylemlerine ilişkin İHD’de basın toplantısı düzenledi.

“Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ayrımcılık suçu işliyor” pankartının asıldığı toplantıda basın metnini İHD Başkanı Gülseren Yoleri okudu.

Mezopotamya Haber Ajansı‘nda yer alan habere göre, Özcan’ın göçmen ve sığınmacılara yönelik ırkçı ve ayrımcı politikalar uyguladığını belirten Yoleri, bu politikaların toplumda düşmanlığı körüklediğini söyledi.

‘YABANCI DÜŞMANLIĞINI KÖRÜKLEDİ’ 

Yoleri, “2019 yılından bu yana görevi ile ilgili açıklamalarında göçmen ve sığınmacı yerleşimciler, son olarak da yabancı ülke vatandaşı öğrenciler için ayrımcı, ötekileştirici bir dil kullanmış, Anayasa’nın eşitlik ilkesini dahi göz ardı ederek, yerel hizmetlerde ayrımcı politikalarını uygulamaya koymuştur. Tanju Özcan, toplumsal barışı tehdit eden bu tutumuyla toplumda yabancı düşmanlığını körüklemiştir” diye belirtti.


‘CHP’Yİ DE SORUMLU DAVRANMAYA ÇAĞIRIYORUZ’ 

Yoleri, “Yaptığımız suç duyurusu kapsamında cumhuriyet savcılarını göreve çağırırken, CHP’yi sorumlu davranmaya, sığınmacı/yabancı düşmanı politikalara geçit veren tutumundan vazgeçmeye, parti politikası ile örtüşmediği söylenen yabancı düşmanı söylem ve uygulamalarını ve bu noktadaki ısrarını gözeterek Tanju Özcan hakkında gerekli disiplin işlemlerini yapmaya ve gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmaya çağırıyoruz” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com