Tarih profesörü ve ödüllü yazar Özlem Kumrular hayatını kaybetti

Geçen sene İsviçre'nin Zürih kentinde geçirdiği trafik kazasından sonra bitkisel hayata giren Prof. Dr. Özlem Kumrular hayatını kaybetti.

KRONOS 29 Mayıs 2024 KÜLTÜR

İsviçre’nin Zürih kentine geçirdiği trafik kazasının ardından yaklaşık bir yıldır bitkisel hayatta olan tarihçi Prof. Dr. Özlem Kumrular hayatını kaybetti.

‘Kösem Sultan’ ve ‘Haremde Taht Kuranlar – Nurbanu ve Safiye Sultan’ gibi romanların yazarı Kumrular, 21 Haziran 2023’te Zürih‘te trafik kazası geçirmiş ve bitkisel hayata girmişti.

Kumrular’ın ölüm haberini duyuran Doğan Kitap, sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Geçirdiği talihsiz kaza sonrası bir süredir yaşam mücadelesi veren yazarımız Prof. Dr. Özlem Kumrular’ı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Sevenlerine ve yakınlarına sabırlar dileriz” denildi.

Kumrular, 2023’ün Haziran ayında İsviçre’nin Zürih kentinde otobüs çarpması nedeniyle hastaneye kaldırılmış ve yoğun bakıma alınmıştı.

 


ÖZLEM KUMRULAR KİMDİR?
Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı lisansı ve yine aynı üniversitede Tarih yüksek lisansı yaptı. Avrupa’nın en eski 3. üniversitesi olan Salamanca Üniversitesi’nde Kanuni ve Şarlken üzerine doktorasını tamamladı. XVI-XVII. Yüzyıl Akdeniz tarihi, Osmanlı-Avrupa ilişkileri, İslam korkusu, Türk korkusu, çağlar boyu yemek tarihi, Pikaresk roman ve marjinal sosyal gruplar, kadın sultanlar başta olmak üzere farklı konularda çalıştı. İspanyol ve İtalyan paleografisi ilgi alanlarındandır. Farklı dillerde yayınlanmış çok sayıda makale, kitap bölümü ve 20 kitabın yazarıdır (Tarih-araştırma, roman, tarihî roman, mizah, müzik). Türkler ve Deniz ve Türk İmgesi kitaplarının editörlüğünü yapmıştır. 2005 yılında İspanya’da “Roman-çeşitlilik” ödülü almıştır. Farklı dillerden 12 kitap çevirisi bulunmaktadır. Birden çok dil bilmektedir. 1999 yılından beri Bahçeşehir Üniversitesi’nde çalışmaktaydı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com