Tarihe geçti: Bir ABD başkanı Kongre’ye seslenirken arkasında iki kadın oturdu

Biden'ın kongre konuşmasında ilk kez bir ABD liderinin arkasında iki kadın üst düzey yetkili otururken, polislere seslenen Biden, sistematik ırkçılığını kökünü kazımak gerektiğini söyledi.

KRONOS 29 Nisan 2021 DÜNYA

Biden’ın Kongre’ye yaptığı birinci resmi konuşmada ilk kez bir ABD liderinin arkasında iki kadın üst düzey yetkili oturdu. Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi tarihe geçti.

Biden konuşması sırasında, ”Madam Başkan Yardımcısı” dedikten sonra Genel Kurul salonunda alkış koptu. Biden, ”Daha önce hiçbir başkan bu kelimeleri kullanamadı; zamanı gelmişti” dedi. Kamala Harris, 20 Ocak’ta göreve başlamasıyla ABD tarihinin ilk kadın başkan yardımcısı olmuştu.

Pelosi ve Harris, kürsüye geldiklerinde birbirlerini dirsekleriyle selamladı.

POLİSLERE: SİSTEMATİK IRKÇILIĞIN KÖKÜNÜ KAZIMALIYIZ

Kapitol Binası’nda geleneksel olarak bir ABD liderinin yıl içinde yaptığı en önemli planlı konuşmalardan kabul edilen konuşmada Kongre üyelerine ve halka seslenen Biden, ülke genelinde polis gücüne yapılan denetimin artırılması ve yüksek güçlü silahlara erişimin kısıtlanması için de çağrıda bulundu.


Bu haberler de ilginizi çekebilir:

 

ABD Başkanı, ”Rozet takanların büyük bölümü halkımıza şerefiyle hizmet ediyor. Ancak bir araya gelip güveni tekrar inşa etmeliyiz. Sistematik ırkçılığın kökünü kazımalıyız. Bunun için George Floyd adına reforma gitmeliyiz” dedi.

TRANSLARA SESLENDİ: BAŞKANINIZ ARKANIZDA

Kongre kürsüsünden translara seslenen Biden, ”Evde beni izleyen hepinizin, özellikle de çok cesur olan gençlerin şunu bilmesini istiyorum. Başkanınız arkanızda” diye konuştu.

Eski başkanlardan Ronald Reagan ”Hükümet problemdir, çözüm değil” dedikten yaklaşık 40 yıl sonra kürsüye çıkan Biden, federal devleti bir kez daha merkeze koymaya çalışarak ülkenin en zenginleri ile geriye kalanlar arasındaki farkı kapatacak planlar sunmaya çalışıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com