Tarlalar ‘tırtıl’ istilasına uğradı: Yağda kıtlık kapıda

Fiyat artışları nedeniyle çiftçi yeterli ölçüde ilaçlama yapamadı. Ayçiçeği üretiminin merkezi durumundaki Trakya’da tarlalar “çayır tırtılı” istilasına uğradı. Ayçiçeği yağında bu kez de tırtıl nedeniyle yaşanabilir. Bakanlık, "Rekolte kaybı olmayacak." diyor.

KRONOS 19 Temmuz 2022 EKONOMİ

(Joaquim Ferreira/Imago - Depo Photos)

Trakya’da ayçiçeği tarlalarında yaşanan “çayır tırtılı” istilası, binlerce dekar alandaki ürünü tehlikeye attı. Sıvı ayçiçek yağı yapımında kullanılan ayçiçeği tarlalarındaki durumun, geçtiğimiz aylarda yaşanan ve günlerce süren “sıvı yağ” krizini bir kez daha tetikleyebileceği belirtiliyor.

Cumhuriyet’ten Çağdaş Bayraktar’ın haberine göre, uzmanlar tarım ilaçlarındaki fiyat artışı nedeniyle tarlaların ilaçlanamamasının bu tablonun ortaya çıkmasında ana etken olduğunu belirtti. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şubesi Başkanı Dr. Cemal Polat, “Başta gübre ve ilaç fiyatları olmak üzere tarımsal girdi fiyatlarının artması, üreticilerin ürün zararlılarına karşı yeteri ölçüde önlem almasına engel oldu” dedi.

FİYATLAR ETKİLENECEK

Ayçiçeği üretiminin merkezi durumundaki Trakya’da yaşananların fiyatları da etkileyeceğini belirten Polat, “Yeterli önlemin alınmaması bu doğal afeti getirdi. Geç kalındı, bu aşamadan sonra ilaçlama ile hedef olan ürünlerin en fazla yüzde 20-25’i kurtarılabilir. Ayçiçeği ithal ettiğimiz üç ülkeden Rusya ve Ukrayna savaşta, Hindistan’da ise hava koşulları nedeniyle üretim çok düşecek. Bu nedenle Trakya’da yaşananlar ayçiçeği yağı fiyatlarını da etkileyecektir” ifadelerini kullandı.

“ETKİN İLAÇLAMA ŞART”

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, bu yıl 800 bin ton ayçiçeği rekoltesi beklenen Trakya’daki “çayır tırtılı istila sorununu” TBMM gündemine taşıdı. Aygun, ilaçlamanın ‘drone’ ve uçakla yapılmasını istedi.

CHP’Lİ SARIBAL: BAKANLIK İŞİ ŞANSA BIRAKMIŞ

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal, ayçiçeğinde yaşanan tırtıl istilası ile ilgili, “2003 ile 2021 yılları arasında 34 milyon ton ayçiçeği ve türevlerini ithal edip 21 milyar dolardan fazla para ödedik. Böylesine önemli bir ürün, ciddi bir üretim tehdidi altında. Bakanlık tırtılla mücadelede işi şansa bırakmış. Oysa hiçbir tarım ürünü şansa bırakılamaz. Ayçiçeği ise hiç bırakılamaz” dedi.

BAKANLIK “REKOLTE KAYBI OLMAYACAK” DİYOR 

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı, Tekirdağ ve çevre illerdeki ayçiçeği tarlalarının tırtıl istilasına uğramasına ilişkin, “Tekirdağ, Konya, Edirne, Kırklareli ve Adana başta olmak üzere ülke genelinde 61 ilimizde ayçiçeği yetiştiriciliği yapılmaktadır. Belli bölgelerde sınırlı alanlarda görülen ‘Çayır Tırtılı Zararlısı’ kaynaklı önemli bir rekolte kaybı beklenmemektedir. Ayçiçeğinde bir önceki yıla göre yüzde 6 üretim artışı ile 2 milyon 550 bin ton rekolte öngörülmektedir” açıklamasını yaptı.

Bakanlığın konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklama şöyle:

“Trakya Bölgesi ayçiçeği üretim alanlarının yaklaşık yüzde 4’ünde görülen ‘Çayır Tırtılı Zararlısı’ ile etkin bir şekilde mücadele yürütülmektedir. Zararlının tespit edilmesinden itibaren yer aletleri yanında insansız hava araçları (İHA) ile ilaçlama çalışmaları başlatılmış ve ürün kaybı yaşanmasının önüne geçilmiştir.

Bitkisel üretimin yanında çevre ve insan sağlığını koruyacak şekilde hassasiyetle yürütülen mücadele çalışmalarında, Bakanlığımızın tüm birimleri sahada her an çiftçilerimizin yanındadır.

Tekirdağ, Konya, Edirne, Kırklareli ve Adana başta olmak üzere ülke genelinde 61 ilimizde ayçiçeği yetiştiriciliği yapılmaktadır. Belli bölgelerde sınırlı alanlarda görülen ‘Çayır Tırtılı Zararlısı’ kaynaklı önemli bir rekolte kaybı beklenmemektedir.

Ayçiçeğinde bir önceki yıla göre yüzde 6 üretim artışı ile 2 milyon 550 bin ton rekolte öngörülmektedir.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com