Tartışmalı bir seçim süreci geçiren Belarus anayasa değişikliğine gidiyor

Tartışmalı bir seçim sonrasında Belarus Cumhurbaşkanlığı görevine kısa bir süre önce tekrar seçilen Aleksandr Lukaşenko, yeni anayasa taslağını bu yıl içinde kamuoyunda tartışıp, gelecek yıl başında referanduma götüreceklerini açıkladı.

KRONOS 11 Şubat 2021 DÜNYA

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, yeni anayasa taslağını bu yıl içinde kamuoyunda tartışıp, gelecek yıl başında referanduma götüreceklerini açıkladı.

Başkent Minsk’te toplumun tüm kesimlerinden 2 bin 400’ü delege olmak toplam 2 bin 700 kişinin katılımı ile anayasa değişiklikleri dahil ülkenin sorunlarının ele alınacağı 6. Belarus Halk Meclisi toplantısı başladı.

Toplantının açılışında konuşan Lukaşenko, Belarus’un hem devlet hem de halk olarak çok zor bir dönemden geçtiğini, dışardan şiddetli saldırıya uğradıklarını iddia etti. Lukaşenko, ülkesindeki renkli devrim girişimlerini hatırlatarak, Belarus’un “Rusya’ya yönelik saldırı için deneme tahtası” olarak kullanıldığını öne sürdü. Lukaşenko, Batı’nın “demokrasi” sloganını kullanarak Belarus ekonomisini yıpratmak için yaptırım kararları aldığını ve baskı uyguladığını iddia etti.


 

Yeni anayasa çalışmalarının başlatılması için iki yıl önce talimat verdiğini hatırlatan Lukaşenko, iki anayasa taslağının hazır olduğunu, üçüncüsünün de bu yıl içerisinde hazır olacağını kaydetti. Lukaşenko, “2022 başında yeni anayasa tasarısını referanduma götüreceğiz.” ifadesini kullandı.

Belarus’un yönetim sisteminin “cumhurbaşkanlığı sistemi” olarak kalması gerektiğini vurgulayan Lukaşenko, “Anayasa reformundan yanayım. Bir yıl içinde diyalog platformlarında bunu, değişimin her adımını her yerde tartışacağız. Söyleyeceğim şeyi doğru anlayın; ülkemizde Lukaşenkosuz bile bir cumhurbaşkanlığı sistemi olmalıdır. Bugün değil ama yarın, öbür gün, gelecekte Lukaşenkosuz cumhurbaşkanlığı.” şeklinde konuştu.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com