17/25 Aralık Komisyonu Başkanı: Erdoğan’la görüştük mü, hatırlamıyorum

TBMM 17/25 Aralık Yolsuzluk Soruşturması Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü, bakanların Yüce Divan'a gönderilmemesi yönündeki kararlarının adil olduğunu iddia etti. Köylü, dönemin Başbakanı Erdoğan'ın kendisini komisyonun ertelenmesi için aradığı iddialarını yalanladı.

KRONOS 05 Eylül 2021 GÜNDEM

AKP'li Hakkı Köylü.

17/25 Aralık  yolsuzluk soruşturması sonrasında TBMM’de kurulan araştırma komisyonunun AKP’li Başkanı Hakkı Köylü, adil bir soruşturma yaptıklarını iddia ederek, “Vicdanım rahat. Adil bir soruşturma yaptık. Kimse bizi tehdit etmedi” dedi.

Köylü, DEVA Partisi lideri Ali Babacan’ın bakanların ‘Yüce Divan’a gitmemek için sağı solu tehdit ettikleri” ve eski Bakan Ertuğrul Günay’ın dönemin Başbakanı Erdoğan’ın komisyon başkanı olarak kendisini aradığı açıklamalarına cevap verdi.

Köylü, Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk’e konuştu. Komisyonda adil bir çalışma yaptıklarını iddia eden Köylü, “Kararımıza katılırlar katılmazlar ama adil bir soruşturma yaptık. CHP’li iki üye de adil bir çalışma yaptığım için bana teşekkür etti. Adil olmadığımı muhalefetten de söyleyen olmamıştı. Bir karar verdik kimisi beğenir, kimisi beğenmez. Ama, öyle tehdit edilme gibi şeyler yok. Bunları nereden çıkarıyorlar anlamadım. Ali Babacan, madem tehditler olmuşsa niçin bunları daha önce söylememiş? Şimdi kötü bir şeyler söyleyeceğim ama neyse bu kadar söylüyorum. Herkes ucuz kahramanlık yapıyor şimdi. Arkalarında kim var? Boş verin şimdi onu söylemeyeyim.” diye konuştu.

Dönemin Başbakanı Erdoğan’ın kendisini  aradığı iddialarıyla ilgili olarak Köylü, “Yargıdan gelen bir adamım. Sallapati ‘şöyle düşünüyorum, şöyle karar vereceğim, böyle karar vereceğim’ diye söylenmez böyle şeyler. Böyle bir şey de yok zaten. Biri bir yerde bir laf konuştu, onun arkasından ne çıkarabilirim bunun kuyruğundan tuttuk tren diye mi düşünüyorlar ne yapıyorlar bilemem ne çıkarabilirim diye mi düşünüyorlar anlamıyorum. Bundan sonrası, beni ilgilendiren bir tarafı yok. Bir karar verdik Saygı Bey. Onun üstüne nesini tartışacağız. Tartışan tartışsın ama beni ilgilendiren bir tarafı yok.” dedi.


‘Savcılığın, bakanlarla ilgili dinlemeler usulsüz, deliller usulüne göre toplanmamış kararı verilmemiş olsaydı, komisyondan farkı bir şey çıkar mıydı?” yönündeki soruya Köylü,  şu cevabı verdi: “Öyle konuşulmaz ki. Şimdi ‘Deliller şöyle olsaydı şöyle olurdu’ diye, olmayan şey tartışılmamalı. Rahmetli Süleyman Demirel derdi; ‘Doğmamış çocuğa don biçilmez diye. Varsayımlar üzerinden şimdi niye konuşalım. ‘Şöyle olsa böyle olurdu, hatta böyle olsa da şöyle olurdu’ diye ucu başı gelmez o zaman. Dün olduysa olana göre bir karar verdik bitti yani. ‘Olsaydılara’ göre değerlendirmeye gerek yok.”

“Karardan dolayı vicdanınız rahat mı?” yönündeki soruya ise Köylü, “Elbette rahat. Biz, ona göre karar verdik”dedi.

“Cumhurbaşkanı’yla o dönem bu konuyla ilgili görüşmeniz oldu mu?” sorusuna ise Köylü, “Cumhurbaşkanımızla ben başka şeyler de ara ara konuşuyorum. Soruşturma komisyonu ile ilgili konuştuğumu hatırlamıyorum. Sonra biz, sıkıştık mı başbakanlığı döneminde de yanına milletvekilleri olarak giderdik. Memleketle ile ilgili sorunlar olduğu zaman ya da başka önemli sorunlar olduğu zaman gider görüşürdük.” cevabını verdi.

Köylü, Ertuğrul Günay’ın Erdoğan’ın komisyon başkanını aradığı yönündeki açıklamasıyla ilgili olarak ise “Yok, yok görüşmedik” ifadesini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com