TBMM’de Biden’ın ‘soykırım’ açıklamasını kınayan bildiri kabul edildi

ABD Başkanı Biden’ın ‘Soykırım’ açıklamasına karşı TBMM Başkanı Şentop’un imzasıyla hazırlanan bildiri, Genel Kurul’da kabul edildi. Bildiride, “Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak esefle ve şiddetle kınıyor, tarihin siyasi saiklerle tahrifinden başka anlam taşımayan bu temelsiz iftiraları en güçlü şekilde reddediyoruz” denildi.

KRONOS 27 Nisan 2021 GÜNDEM

TBMM Genel Kurulu’nda, ABD Başkanı Joe Biden’ın ‘Ermeni Soykırımı’ açıklamasının kınanması ve reddedilmesine ilişkin bildiri kabul edildi.

TBMM Başkanlığı’nın, ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan 2021 tarihli açıklamasının kınanması, reddedilmesi ve yok hükmünde sayılmasına ve bu Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasına dair tezkeresi kabul edildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un imzasıyla Genel Kurul’da kabul edilen bildiride şu ifadelere yer verildi: “ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan 2021 tarihli açıklamasıyla 1915 Olaylarına ilişkin Ermeni lobilerinin iddialarını içeren tezleri sahiplenmesini, Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak esefle ve şiddetle kınıyor, tarihin siyasi saiklerle tahrifinden başka anlam taşımayan bu temelsiz iftiraları en güçlü şekilde reddediyoruz. Tarihi konularda hüküm vermeye hukuken ve ahlaken yetkisi bulunmayan ABD Başkanı’nın yaptığı bu açıklama, nezdimizde yok hükmündedir.”


 

ABD Yönetimi’nin radikal Ermeni lobilerinin baskısına boyun eğdiği ifade edilen bildiride, “Türkiye 1915 olaylarının bağımsız uzmanlar ve tarihçiler tarafından araştırılmasını savunmuş ve bu amaçla 2005 yılında Ortak Tarih Komisyonu kurulmasını önermiş ve arşivlerini tüm dünyaya açmıştır.” denildi.

“Soykırım’, kapsamı son derece belirli, kullanımı çok somut şartlara bağlanmış bir uluslararası hukuk kavramıdır.” denilen bildiride, “1915 Olaylarının hukuken soykırım olarak tanımlanabilmesi için gereken şartların hiçbiri mevcut değildir. Ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2015 ve 2017 tarihli kararları da 1915 Olaylarına tarihi bir tartışmanın ötesinde bir anlam atfetmenin mümkün olmadığını açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Kaldı ki, sıfatı ve makamı ne olursa olsun, bir siyasetçinin mahkemelerin yetkisinde olan bir hükmü vermeye kalkışması hukuken ve ahlaken büyük bir sorumsuzluk örneğidir.”

Başkan Biden’ın 1915 Olayları hakkında yaptığı açıklamanın halkları kutuplaştıracağını, radikal-aşırıcı çevrelerin gündemini desteklemekten ve nefret söylemlerini cesaretlendirmekten başka bir amaca hizmet etmeyeceği öne sürülen bildiride şu ifade edelere yer verildi: “Bu çerçevede, Başkan Joe Biden’ I, tarihi gerçeklerle bağdaşmayan, milletimizin vicdanını derinden yaralayan bu hatalı açıklamasını değiştirmeye, başta Türk ve Ermeni halkları olmak üzere bölge halkları için barış, istikrar ve güven içinde yaşama çabalarını desteklemeye ve ikili ilişkilerimiz üzerinde kaçınılmaz olarak olumsuz etkiler yapacak bu karardan geri dönmeye davet ediyoruz.”

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com