TBMM’de makam aracı saltanatı: 294 araç var 103’ü kiralık

CHP’li Mahmut Tanal’ın soru önergesine verilen cevaba göre TBMM’nin 294 aracı bulunuyor. Araçların 103’ü kiralık olarak hizmet veriyor. Konvorlardaki araç sayıları ise güvenlik gerekçeleriyle açıklanmadı.

KRONOS 24 Aralık 2021 GÜNDEM

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u, kendisinin, selefleri İsmail Kahraman, Binali Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu eski TBMM Başkanlarının kullandığı makam araçları, eski Meclis Başkanları için görevlendirilen şoförler, TBMM envanterine kayıtlı otomobil, kapatılan Başbakanlık’tan devredilen uçak ile Meclis’in kiralık araçları konusunda soru önergesi yağmuruna tuttu. Önergelere dikkat çekici cevaplar geldi.

TBMM’NİN ARAÇ SAYISI 294

Şentop adına Tanal’ın önergelerini cevaplandıran TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Meclis Başkanlığı araç envanterine kayıtlı 294 adet aracın bulunduğunu, bu araçlardan 103 adedinin kiralık araçların oluşturduğunu aktardı. Bilgiç, TBMM bünyesindeki kiralık 103 araçtan 76’sının makam aracı, 27’sinin ise hizmet aracı olduğunu bildirdi.

ŞENTOP 2 ARAÇ KULLANIYOR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un kullanımına 2 adet araç tahsis edildiğini belirten Bilgiç, “Söz konusu araçlar arasında kiralanmış araç bulunmamaktadır” dedi. Bilgiç, TBMM Başkanı’nın kullanımına tahsis edilen araçlara aylık olarak akaryakıt tahsis edilmesi yönünde bir uygulama bulunmadığını savundu.

KONVOYDAKİ ARAÇ SAYISI ‘GÜVENLİK’ SIRRI

CHP’li Mahmut Tanal’ın, Şentop’un yurt için gezilerinde kendisine eşlik eden konvoyda kaç araç bulunduğu, konvoyda kaç personelin görev yaptığı yönündeki sorularına ise Bilgiç, “TBMM Başkanı’na yönelik her türlü terör eylemi, muhtemel saldırı, tehdit ve olaylara karşı iş ve işlemler Koruma Hizmetleri Yönetmeliği doğrultusunda gizlilik derecesinde yürütüldüğünden, Sayın Başkan’ın yurt içi gezilerine eşlik eden konvoydaki araçların marka, model ve sayısı ile görevli personel sayısı açıklanamamaktadır. Ancak bahse konu konvoyda bulunan araçlar arasında kiralık araç bulunmamaktadır” cevabını verdi.

İSMAİL KAHRAMAN VE DİĞER ESKİ BAŞKANLARIN ARAÇLARI

Meclis Başkanvekili Süreyye Sadi Bilgiç, yönetmelik uyarınca talepte bulunan tüm TBMM eski Başkanlarına tahsis edildiği gibi, 27. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın kullanımına da talebi doğrultusunda bir araç tahsis edildiğini söyledi. Bilgiç, söz konusu aracın, siyasi parti grup başkanlarına ve başkanvekillerine tahsis edilen araçlarla aynı özelliklere sahip olduğunu dile getirdi.

AUDİ A8 KONUSU: HEPSİ AYNI MODELDE OLMAYABİLİR

Tanal’ın açıklamaları sonrası yüksek fiyatıyla dikkat çeken Audi A8 marka aracın eski Meclis Başkanlarına tahsis edilip edilmediği tartışması geçmişte gündemi meşgul ederken, TBMM Başkanvekili Bilgiç, Kahraman’a ilişkin önergenin cevabının devamında, “TBMM eski Başkanlarına, araç tahsis talebinde bulundukları tarihteki kurum envanteri ve imkanları dahilinde uygun olan araçlardan tahsis yapıldığı için bu kapsamda tahsis edilen araçların tamamı aynı marka ve modelde olmayabilmektedir” ifadelerini kullandı.


 

BİNALİ YILDIRIM’IN ŞOFÖRLERİ

CHP’li Tanal’ın kısa bir süreliğine TBMM Başkanlığı görevini yürüten Binali Yıldırım için görevlendirilen şoför sayısı, eski Meclis Başkanı statüsündeki kişilerin emrine verilen şoförlerle ilgili önergesine de Bilgiç, TBMM eski Başkanlarına kurum tarafından şoför görevlendirilmesi yapılmadığını iddia etti. Meclis Ana Bina’da 10 eski TBMM Başkanı için makam odası tahsis edilmiş, her bir isim için 3’er personel görevlendirilmişti. Bilgiç, eski Meclis Başkanlarının şoför ihtiyaçlarının 3’er personel kontenjanından karşılanıp karşılanmadığına değinmedi.

TBMM ENVANTERİNDE UÇAK YOK

Süreyya Sadi Bilgiç, TBMM envanterine kayıtlı herhangi bir uçağın bulunmadığını belirterek, “Dolayısıyla TBMM Başkanlığı tarafından herhangi bir kişinin veya kurumun kullanımına uçak tahsis edilmesi söz konusu değildir” şeklinde yanıt verdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com