TCDD’den ‘tanıdık’ firmaya davetle 2 milyar liralık ‘gizli’ ihale

KRONOS 14 Kasım 2017 EKONOMİ

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), “Sapanca-Geyve Yüksek Hızlı Tren Hattı Altyapı Üstyapı İnşaatı” ihalesini davet yöntemiyle, yani gizli olarak yaptı. TCDD ihale için “güvendiği” şirketleri aradı, 24 Ağustos 2017’de de Özgün Yapı İnşaat ile sözleşmeyi imzaladı. İhaleye başvurmak isteyen ancak yanıt dahi alamayan bir şirket ise suç duyurusunda bulundu. Nihayetinde bu “danışıklı” ihalenin bedeli de ortaya çıktı: 1 milyar 998 milyon 223 lira.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Çiğdem Toker’in bugün yayınlanan “2 milyar TL’lik ‘davet’ işi” başlıklı yazısının bir bölümü şöyle:

Şu, bizden saklanan ihale bedelini not düşelim önce: 1 milyar 998 milyon 999 bin 223 TL. Yaklaşık 2 milyar TL diyebiliriz.

Bu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları’ndan (TCDD) çıkacak olan para. Özgün Yapı İnşaat da, bu tutarın ödeneceği müteahhitlik firmasının adı.

“Sapanca-Geyve Yüksek Hızlı Tren Hattı Altyapı Üstyapı İnşaatı” ihalesinden söz ediyorum. İhale deyince, açık bir ihale yapıldığı sanılmasın lütfen.

Davet yöntemiyle (madde 21/b) yapıldı. Yani gizlendi. Kimse duymadı, önceden hiçbir yerde ilan edilmedi.

TCDD, “güvendiği” firmaları aradı, 24 Ağustos 2017’de de Özgün Yapı İnşaat ile sözleşme imzaladı. (Özgün Yapı İnşaat, son yıllarda altyapı ihalelerinde öne çıkan Bayburt Grup şirketlerinden biri.)

(…)

Bilmem hatırlar mısınız; eskiden bu ölçekteki ihaleler televizyonlardan canlı yayımlanırdı. Devletin yatırımcı kurumları, medyaya bu daveti büyük bir özgüven ile yapardı. “Bakın ihalede hiçbir şaibe gölgesi yok” diyebilmek için.

Bugün Türk bürokrasisinde böyle bir ihtiyaç niyeyse artık hissedilmiyor. Canlı yayın şöyle dursun, bilmediğimiz odalarda, kamu görevlileri ile onların davet ettiği firma yetkilileri gizli gizli el sıkışıyor.

Altına imza attıkları, açıklanmayan, gizlenen TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda sorulmasına rağmen bakanın açıklamadığı tutarlar da halkın parası. Hani bu tip “davet”li, garantili ihaleler sebebiyle, bütçe açığı büyüdükçe “biraz daha” diye vergi istedikleri halkın.

TCDD’nin, 2 milyar TL’lik Sapanca-Geyve üstyapı işini neden gizli yaptıklarını, neden açık ihale tercih edilmediğini bize kim açıklayabilir?

Keşke Paradise Papers haberlerimiz dolayısıyla gazetemizden 500 bin TL tazminat isteyen, dava dilekçesinde, uzun yıllar Ulaştırma Bakanlığı yaptığı hatırlatılan Sayın Başbakan Yıldırım açıklasa.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com