‘Tek adam devleti yerine parlamenter sistemi kurmalıyız’

KRONOS 02 Aralık 2019 GÜNDEM

CHP Tekirdağ Milletvekili, Parti Sözcüsü ve Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Merkez Yönetim Kurulu Toplantısının sürdüğü sırada açıklanan büyüme rakamları ile bugün başlayan asgari ücret görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP’nin Merkez Yönetim Kurulu Toplantısı’nın gündeminde gelecek yıl için belirlenecek asgari ücret, bugün açıklanan yılın üçüncü ayında gerçekleşen büyüme rakamları, işsizlik ve hayat pahalılığı arasında sıkışan, borçlar altında ezilen vatandaşların durumu ile ülkedeki diğer gelişmelerin olduğunu söyleyen parti sözcüsü, “Bu seneki görüşmelerde 3 işçi sendikaları konfederasyonunun, birbirleriyle görüştükten sonra masaya oturmalarını önemsiyoruz” dedi.

‘DEVLETİN ALACAĞINA AYRI, VERECEĞİNE AYRI ENFLASYON’ 

Asgari ücret pazarlığına başlamadan önce asgari ücreti yeniden değerleme katsayısıyla artırarak, asgari ücret üzerinde 2019 yılında enflasyon, kriz nedeniyle meydana gelen tahribatı telafi etmek gerektiğini söyleyen Öztrak, “Ondan sonra pazarlığa başlamak lazım. Aksi takdirde devletin alacağına ayrı, vereceğine ayrı enflasyon uygulaması gibi bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün olmaz” diye konuştu. Öztrak’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Devlet, kendi aldığı maktu belgelere, harçlara ve para cezalarına yüzde 22,58 oranında zam yaptı. Niçin? Geçtiğimiz yıl enflasyon nedeniyle uğradığı kaybı telafi etmek amacıyla yaptı. Dolayısıyla, bu oran 2019 yılındaki enflasyon kaybını telafi edecek oran, yani yeniden değerleme katsayısı. Bu nedenle asgari ücret pazarlığına başlamadan önce bir defa asgari ücreti bu yeniden değerleme katsayısıyla artırarak, asgari ücret üzerinde 2019 yılında enflasyon, kriz nedeniyle meydana gelen tahribatı telafi etmek lazım. Ondan sonra pazarlığa başlamak lazım. Aksi takdirde devletin alacağına ayrı, vereceğine ayrı enflasyon uygulaması gibi bir yaklaşımı kabul etmemiz mümkün olmaz.

‘SON 1 YILDA 789 BİN YURTTAŞ İŞSİZ KALDI’ 

Ekonomik krizin son bir yılda 789 bin yurttaşımızı işinden ettiğini biliyoruz. İşsiz kalan her 100 kişiden 78’i en düşük maaş alan kesime mensup. Diğer taraftan bakınca bütçe açıklarının geldiği yer itibariyle bütçeyi desteklemek amacıyla harcanan kaynakların da sınırlandığını görüyoruz.

Krediye krediyle takla attırarak geldiğimiz noktada büyüme falan ortada yok. Bütün dünyanın kabul ettiği bir şey var. En kırılgan kesimlerin gelirlerini artırmanız lazım ki ekonomi canlansın.

Önce yüzde 22,5’lik kısmını koyacak onun üstüne de talebi artırmak için yüzde 5 kadar da ilave yapmalısınız. Bu da 2 bin 578’in biraz üstü oluyor. 

Üçüncü çeyrekte yüzde 2 olan artışın üçüncü çeyrekte binde 4’e düştüğünü görüyoruz. Bu büyüme konusunda soru işaretlerine neden oluyor.

Büyümenin hem kalitesi hem de sürdürülebilirliği açısından önemli olan bir diğer husus, yatırımlar. Yatırım yapacaksınız ki iş imkanı verebilesiniz, ki milletin tenceresi dolsun. Bu yatırımda son beş çeyrektir daralıyor. 

‘BÜYÜME İSTİHDAM YARATMADI’ 

Rakamlar, büyümenin istihdam yaratmadığını ortaya koyuyor. Bu büyüme işsizlere yaramıyor. Bu sadece İstanbul’ada parasını borsaya yatıran bir avuç yandaşa ve Londra’daki bir avuç insana yarıyor.

Albayrak, arkadaşına talimat verdi şunu 5 çıkar diye.

İş gücü ödemelerinin milli gelir içindeki payı yeni açıklanan rakamlara göre de düşmeye devam ediyor. Yani her yıl yaratılan pastadan çalışanlara daha az ödüyoruz.

‘AKP DÖNEMİNDE 11 YIL GERİYE GİTTİK’

Bir yıllık GSYH 734 milyar dolar olmuş. Bu rakam 2008 yılındaki GSYH’nın bile altında. Az gitmişiz uz gitmişiz Ak Parti döneminde 11 yıl geriye gitmişiz. Uyarıyoruz, artık aspirin tedavisinden vazgeçin, milletin derdine derman olacak tedbirleri alın.

2020 bütçesinin görüşmeleri sona erdi. Şimdi artık genel Kurul’da tartışılacak. Ama çok ilginç bazı bakanlar için bu komisyon adeta günah çıkarma odasına dönüştürdü. Önce ağlık Bakanı çıktı kamu hastanelerinin bütçe kaynaklarıyla yapılacağını söyledi. Bir de şehir hastanelerinin büyüklüğünden dolayı yönetim sıkıntısı yaşanabileceğini söyledi. Sonra Ulaştırma bakanı çıktı. Osmangazi Köprüsü’nde çok yüksek garanti parası verdik, kimse bunu ödeyemez, o yüzden bu parayı düştük diyor.

‘BİR TARAFTA BEBEĞE TEK TAŞ YÜZÜK TAKANLAR…’ 

Derhal bu köprünün ismini değiştirin, buna deli dumrul köprüsü deyin. Geçenden 30, geçmeyenden döve döve 40 akçe. 

Bir tarafta el kadar bebeğe tek taş yüzük takanlar, diğer tarafta ailesiyle birlikte canına kıyan vatandaşlar var. Milletimizi inim inim inliyor ama saray duymuyor.

Ekonomiyi düzeltmek için millete hiçbir şey veremeyen tek adam devleti yerine parlamenter sistemi kurmak durumunda olduğumuzu görüyoruz.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com