Terörizm sempozyumundan notlar: Türkiye yanlış yaptı, dünyaya daha fazla rezil olmayalım

Prof. Dr. Ahmet Battal, Terörizm Sempozyumu'ndan aktardı: "Akademisyenlerin genci yaşlısı, gayrı resmi ortamlarda gayrı resmi görüşünü artık rahatlıkla açıklıyor: 'Türkiye yanlış yaptı. Bari bundan sonra bu yanlıştan dönülsün. Dünyaya daha fazla rezil olmayalım.'"

KRONOS 30 Eylül 2023 GÜNDEM

Hacı Bayram Veli Üniversitesinin Hukuk Fakültesinde önceki gün başlayan ve bugün de devam eden “Terörizm, Terör Suçları ve İnfaz Hukuku Sempozyumu”nda ilginç gelişmeler yaşandı.

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Yeni Asya gazetesi yazarı Prof. Dr. Ahmet Battal yazısında sempozyumda yaşananları anlattı.

‘VALİ KONUŞMA METNİNDE GÖZ GÖRE GÖRE CÜMLE ATLADI’

Prof. Dr. Battal, sempozyumunun açılış konuşmasını yapan Ankara Valisi Vasip Şahin’in, Prof. Dr. İzzet Özgenç tarafından hazırlanan konuşma metninde yer alan “Buna karşılık terörizm suçlamasının, muarızları tasfiye etmenin bir yöntemi olarak da kötüye kullanıldığı gerçeğini de gözden uzak tutmamak gerekir” cümlesini atladığını belirtti.

Battal, Vali Şahin’in cümleyi göz göre göre atladığına işaret ederek, şöyle yazdı:

“Hayır. Zira her nasıl tevafuk ettiyse AİHM’nin Yüksel Yalçınkaya kararını açıklamasından iki gün sonra başlayan bu sempozyumda terörizm ‘FETÖ davaları’ bağlamında tartışılmıyor. Belli ki ‘FETÖ’, iştirakçi akademisyenlerin kabul ettiği bir kavram değil. Tebliğlerin isimlerinde geçmiyor. Duyabildiğimiz kadarıyla tebliğ metinlerinde de geçmiyor ve geçmeyecek.

Dinleyicilerden Bülent Arınç, genç akademisyenlere ‘Alman hukukunu anlattınız, uydurukça konuştunuz, hiçbir şey anlamadım’ diye itiraz ediyor ama galiba aslında bunu söylemek istiyor.

‘BU TERİM DOĞRU KABUL EDİLMİYOR’

Yani ‘terörizm’ ile ‘hukuk zeminindeki siyaset’ arasındaki sınırlara ilişkin ‘bilimsel belirlemeler’ yapmak için davet edilen ceza hukuku akademisyenlerinin önemli kısmı, bu terimi doğru bir adlandırma olarak görmüyorlar.

Ama Türk yargısı bu kavramla yargı dağıtıyor.

Mesela Yargıtay Yalçınkaya’yı bu kavramla mahkûm ediyor.

Mesela Anayasa Mahkemesi aynı kişinin (ve benzeri durumdaki binlerce kişinin) mahkûmiyetini bu kavramla ve üstelik tek satır gerekçe yazmaya gerek duymadan ‘bu gidişte insan hakları ihlali yok’ diyerek tasdik ediyor.

Ama AİHM hem de 185 sayfalık gerekçeli kararla ‘var, hem de ağır insan hakları ihlalleri var’ diyor.

‘DÜNYAYA DAHA FAZLA REZİL OLMAYALIM’

Ve bu gelişmeler, sempozyumların en bereketli kısmı olan ‘kongre eğleniyor’ safhasında, yemek masalarında, üçlü beşli sohbetlerde, elbette gündem oluyor. (Yan masadan biz bile duyabiliyoruz).

Tebliğlerini ve tebriklerini ‘sunarken’ resmî görüşünü açıklamaktan kaçınan Avrupa görmüş iştirakçi akademisyenlerin genci yaşlısı, gayrı resmi ortamlarda gayrı resmi görüşünü artık rahatlıkla açıklıyor:

‘Türkiye yanlış yaptı. Bari bundan sonra bu yanlıştan dönülsün. Dünyaya daha fazla rezil olmayalım.'”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com