TGC’den polisin “gazetecileri süpürün” emrine tepki: Cezalandırılmalarını talep ediyoruz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, İstanbul Saraçhane'de toplanan 1 Mayıs kortejini takip eden gazetecilere yönelik polis canlı yayına yansıyan "Basını süpürün" emrine tepki gösterdi.

KRONOS 01 Mayıs 2024 GÜNDEM

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu polisin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle İstanbul Beşiktaş’ta toplanan kitleyi takip eden gazetecilere yönelik “süpürün” diye seslenmesine tepki gösterdi.

TGC Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada bu tarz söylemlerin gazetecilere yönelik sözlü ve fiziksel şiddeti arttırdığı kaydedildi.

“Güvenlik güçlerinin görevi gazetecileri engellemek değil, görevlerini yaparken can güvenliğini sağlamaktır” ifadeleri kullanılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Türkiye’de basının demokrasinin vazgeçilmez bir parçası olduğunu anlayamayan kişi ve kurumlar, yurttaşların haber alma hakkını engellemek için gazetecilere yönelik sözlü ve fiziksel şiddeti tetikliyor. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde de bunun yeni bir örneğini yaşadık. Polisin Taksim’e çıkmak için Beşiktaş’ta toplanan kitleyi takip eden gazetecilere yönelik ‘süpürün’ emri verdiği, Saraçhane’deki kitleyi takip eden gazetecilere de biber gazı sıktığı ajansların ve televizyonların canlı yayınlarına yansıdı. Güvenlik güçlerinin görevi gazetecileri engellemek değil, görevlerini yaparken can güvenliğini sağlamaktır. Gazetecilere yönelik ‘süpürün’ emrini veren, biber gazı sıkan kişileri ve bu anlayışı kınıyor, cezalandırılmalarını talep ediyoruz. Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün, bu ülkede her görüşten insanın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkının teminatı olduğunu hatırlatıyoruz.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com