TGS, ‘Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’ni sordu: ‘Hangi yasal dayanakla kuruldu?’

Türkiye Gazeteciler Sendikası, bilgi edinme kanunu kapsamında yeni kurulan Dezenformasyonla Mücadele Merkezi hakkında bilgi talep etti.

KRONOS 24 Ekim 2022 GÜNDEM

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulduğu açıklanan Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin kuruluş, çalışma esasları ve çalışanları hakkında, bilgi talebinde bulundu.

5 Ağustos 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla, Başkanlık bünyesinde müstakil bir “Dezenformasyonla Mücadele Merkezi” kurulduğunu ve merkez koordinatörü olarak İdris Kardaş’ın atandığını duyurdu. Merkez, Sansür Yasası’nın TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldüğü günlerde Dezenformasyon Bülteni yayınlamaya başlayarak, belirli gazetecilere göndermeye başladı.

TGS’den “Dezenformasyonla Mücadele Merkezi hakkında bilgi istiyoruz” başlığıyla yapılan açıklamada, “Ancak kamuoyunca söz konusu merkeze dair teşkilattaki yerinden çalışma usullerine kadar pek çok soru işareti yaratan merkez hakkında başkaca herhangi bir bilgiye ulaşılamamaktadır” denildi.

‘YETKİ VE GÖREVLERİ NELER?’ 

Bu nedenle Türkiye Gazeteciler Sendikası, bilgi edinme hakkı kapsamında İletişim Başkanlığı’na aşağıdaki soruları yöneltti:

-Dezenformasyona Mücadele Merkezi’nin teşkilat şemasındaki yeri nerededir? Merkez, hangi daire başkanlığına bağlıdır?
-Dezenformasyona Mücadele Merkezi’nin hangi yasal dayanakla kurulmuştur?
-Merkezin çalışma usul ve esasları hangi mevzuatla düzenlenmiştir?
-Merkezin yetki ve görevleri nelerdir? Merkez hangi faaliyetlerde bulunmaktadır?
-Merkezin kaç kişilik kadrosu vardır? Bu kadroların unvanları nedir?

‘İDRİS KARDAŞ’IN İSTİHDAMI NE ŞEKİLDE YAPILDI?’ 

-Merkezin bütçesi ne kadardır?
-A Haber yazarıyken Merkez koordinatörü olarak atanan ve bürokrat olmayan İdris Kardaş’ın istihdamı ne şekilde yapılmıştır? -Merkez koordinatörü olmak için aranan şartlar nelerdir? Bu atamanın yasal dayanağı nedir?

Başkanlığın, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu 11. Maddesi uyarınca on beş iş günü içerisinde sorularımıza cevap vermesi gerekmekte olup verilmediği takdirde itiraz ve dava hakkımızın saklı olduğunu kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com