The Times görüntüleri yayınladı: Yunanistan, mülteci botlarını zorla Türkiye’ye itiyor

İngiliz The Times gazetesi, Yunanistan'ın göçmen botlarını zorla Türk karasularına ittiğini yazarak erkek, kadın ve çocukların olduğu plastik bir bota yapılan saldırının görüntülerini yayınladı.

KRONOS 10 Haziran 2020 DÜNYA

İngiliz The Times gazetesi, Ege Denizi’nde Yunanistan’ın sistematik bir şekilde göçmenlere uyguladığı şiddeti haber yaptı.

Sözcü‘nün The Times’tan aktardığı habere ilişkin görüntülerde balaklavalı (maskeli) iki kişi erkek, kadın ve çocukların olduğu plastik bir bota saldırırken görülüyor. Silahlı olduğu görülen maskeli adamlar, aracın arka tarafındaki motoru sökerek teknenin akıntıya kapılmasına sebep oluyor.

Bu sırada Yunanistan’a ait sahil güvenlik teknesinin, göçmen teknesinin etrafında hızla dönerek akıntıyı değiştirmeye çalıştığı görülüyor. Gazete, Yunan sahil güvenlik birimlerinin böylelikle teknenin hızla Türkiye karasularına girmesini amaçladığını yazdı.

‘YUNANLAR BİZİ GERİ İTİYOR’

Yaşanan panik ve arbede sırasında bazı göçmenler tekneden atlayarak yüzerek tekneyi tekrar Yunan karasularına çekmeye çalıştığı aktarılırken videoyu çeken adam, “Yunanlar geri geliyor bizi tekrar ittirecekler. Açıkça görülüyor bizi tekrar Türkiye’ye doğru ittiriyorlar. İki gün ve bir gecedir buradayız” dedi.

Videonun geçen hafta içinde Midilli açıklarında çekildiği belirtilirken The Times, “Benzer görüntü ve olayların Türkiye sahillerine yakın diğer Yunan adalarının etrafında da görüldüğüne dair raporlar var” ifadesini kullandı.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca göçmenlerin “geri itilmesi” yasak. The Times, Yunan yetkililerin konuyla ilgili bir açıklama yapmadığını yazarken, “Yunanistan Mart ayının başından beri bu uygulamayı daha da artırdı” yorumunu yaptı.

SYRİZA KONUYU MECLİSE TAŞIDI

Göçmenler konusunda çalışan sivil toplum kuruluşu Mare Liberum da geçen ay açıkladığı raporda Yunanistan’ın göçmenleri zorla geri ittiğini duyurmuştu. Kuruluş, Yunanistan’ın, Türkiye’den yola çıkan ve Sakız Adası’na ulaşan göçmenleri, aynı gün atar topar sınır dışı ederek, yasadışı şekilde bir adaya bıraktığı iddialarını gündeme taşımıştı.

Son dönemde Sakız Adası’nda yaşanan benzer olaylar Yunanistan parlamentosuna taşındı. Mayıs başında Syriza Milletvekili Andreas Michailidis, benzer olaylara ilişkin sivil toplum kuruluşu raporlarını hatırlatarak, “Hükûmet raporlara cevap vermek zorunda. Aksi takdirde, mülteci sorununu çözmek için ‘insanları ortadan yok et’ şekilinde yeni bir yöntem bulunduğunu varsayacağız” dedi.

href=”/tr/stk-raporu-yunanistan-gocmenleri-issiz-bir-adaya-birakti/

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com