Thodex soruşturmasına gizlilik kararı getirildi

2 milyar dolar vurgun yapıp kaçan Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında soruşturma başlatılmıştı. O dosyaya gizlik kararı getirildi. Konu bir soru önergesiyle TBMM gündemine de taşındı.

KRONOS 22 Nisan 2021 GÜNDEM

Fatih Özer'in İstanbul Havalimanı'ndan ayrılırken güvenlik kamerasına yansıyan görüntüsü

Son 24 saattir internet sistemlerini kapatan kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in, yaklaşık 2 milyar dolarla dün akşam İstanbul Havalimanı’ndan Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gittiği belirtiliyor.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, suç duyurularının ardından Thodex, hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan soruşturma başlatmıştı. Şirketin yetkilileri hakkındaki soruşturma kapsamında, borsa çalışanlarının ifadelerinin alındığı belirtildi.

Başsavcılık’tan yapılan açıklamada, ”Thodex adı verilen kripto para borsasında ve çok sayıda vatandaşın mağduriyetine yol açtığı iddia edilen olaylarla ilgili olarak İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmış olup adı geçen sistem kapsamında suç teşkil eden tüm eylemlerin tespiti ve failler hakkında yasal gereğine tevessül edilmesi amacıyla gereken araştırmalar titizlikle sürdürülmektedir” ifadelerine yer verildi.

GİZLİLİK KARARI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı dosyaya gizlilik kararı getirdi.

THODEX VURGUNU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Faruk Fatih Özer hakkında CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle 2 farklı soru önergesi verdi.

Emre’nin Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, “Medyadan edinilen haberlerde, son dönemlerin popüler yatırım araçlarından olan kripto paralara ilişkin büyük vurgun yapıldığı iddia ediliyor. Türkiye’nin en büyük üçüncü ’kripto para platformu’ Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in, siteyi kapatıp yurt dışına çıktığı, milyarlarca dolar paranın sahibi yüzbinlerce vatandaşın dolandırıldığı iddialar arasında yer alıyor. Yatırımcıların 2 ila 10 milyar dolar arasında parasının buharlaştığı iddia ediliyor. Aylık 8-13 milyar dolar arasında işlem hacmine sahip olduğu ve Türkiye’nin en büyük 3’üncü kripto para platformu olduğu iddia edilen bir sistemin; finans ve yasal mevzuatları istismar ederek bu kadar vatandaşı, milyar dolarlarla ifade edilen miktarda zarara uğratması akla, kamu otoritesi boşluğunu ya da siyasi nüfuz ilişkileri kuşkularını getirmektedir” ifadelerini kullandı.

‘FATİH ÖZER AKP ÜYELİĞİ, BAKAN YA DA HERHANGİ BİR SİYASİ İLE AKRABALIĞI VAR MIDIR?’

CHP’li Emre’nin Lütfi Elvan’a yönelttiği sorular şöyle:

1. Basında geçen ve kamuoyu gündeminde yer alkan kripto paralara ilişkin büyük vurgun yapıldığı iddiaları doğru mudur? Olayda mağdur edilen kişi sayısı ve bunlara ait gerçek miktar ne kadarıdır?
2. Kripto para borsası Thodex ne zaman, kim tarafından ve hangi faaliyet adı ile kurulmuştur?
3. Adı geçen kuruluşun kripto para platformu dışında herhangi bir ticari faaliyeti var mıdır?
4. Söz konusu şirket hangi vergi türüne tabidir ve son beş yılda devlete ödediği vergi miktarı ne kadardır?
5. Vatandaşları dolandırdığı iddia edilen kuruluşun BDDK denetimine tabi midir? Hangi denetime tabidir ve en son hangi kuruluş tarafından ve ne zaman denetlenmiştir?
6. Vatandaşları dolandırıldığı iddia edilen Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer AKP üyeliği ya da Bakan ya da herhangi bir siyasi ile akrabalığı var mıdır?
7. Thodex’in adlı şirketin kripto para platformu için belge/lisans/sertifika ya da yetki belgesi var mıdır? Hangi kurum ya da kuruluş tarafından ne zaman verilmiştir?
8. Adı geçen kişi ile ilgili olarak adli ve idari yapılan / yapılacak olan işlemler nelerdir?
9. Dolandırılarak mağdur edilen yüzbinlerce vatandaşın zararlarının telafisi için neler yapılacaktır?
10. Bu gibi dolandırıcılıkların olmasını önlemek ve bu gibi kişi ve organizasyonları caydırmak amacıyla neler yapılacaktır?
İstanbul Milletvekili Yunus Emre’nin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde ise “Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in kapattığı sosyal medya hesaplarında Dışişleri Bakanı ile baş başa görüştüğü fotoğrafları olduğu iddia ediliyor. Yüzbinlerce vatandaşın milyarlarca dolar parasını dolandırdığı iddia edilen bir kişi ile Bakanlığınızın adının anılması konuya açıklık getirmenizi zorunlu kılıyor” dedi.


 

THODEX’İN SAHİBİ FARUK FATİH ÖZER HANGİ TÜR PASAPORTU VARDIR?’

Emre, Bakan Çavuşoğlu’na şu soruları yöneltti:
1. Kripto paralara ilişkin büyük vurgun yaptığı iddia edilen Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’i tanıyor musunuz? Herhangi bir yakınlığınız var mı? En son nerede ve ne zaman görüştünüz?
2. Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer’in kapattığı sosyal medya hesaplarında Dışişleri Bakanı ile baş başa görüştüğü fotoğrafları doğru mudur? Fotoğraf nerede ve ne zaman çekilmiştir?
3. İddialara ilişkin bir açıklama yapmayı ya da iddialar doğru ise gereğini yapmayı düşünüyor musunuz?
4. Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer hangi tür pasaportu vardır? Pasaportu ne zaman almıştır?
5. Adı geçen kişinin son beş yılda gittiği ülkeler hangileridir ve kaç kere gitmiştir?

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com