Thodex’in kurucusu Özer: Ben kimseyi dolandırmadım

Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer, "Ben kimseyi dolandırmadım. Bir şirket kurmuştum ve şirketim hacklendi" savunmasını yaptı.

KRONOS 12 Haziran 2023 GÜNDEM

Kripto para borsası Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer, yaklaşık 400 bin kişiyi dolandırdı.

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, dolandırıcılık yapıldığı gerekçesiyle açılan davada 21 sanık ile birlikte hakim karşısında savunma yaptı. Özer, savunmasında tüm iddiaları reddederek “Ben kimseyi dolandırmadım. Bir şirket kurmuştum ve şirketim hacklendi” dedi.

Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan duruşmaya, Faruk Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu tutuklu 5 sanık katıldı.

Savunmasını yapan Özer, “Medyada ve iddianamede yer alan iddialar asılsızdır. Ben kimseyi dolandırmadım. Bana kumpas yapıldı. Ben bir şirket kurmuştum ve şirketim hacklendi. E-ticaret yaparak ticaret hayatıma bu şekilde başladım. İlk kuruluş amacımız e-ticaret yapmaktı. E-ticaretle uğraştığım için kripto para dikkatimi çekti. Sonrasında sosyal çevrem sayesinde kazanç elde edeceğimi gördüm ve şirketi bu yöne çevirdim” ifadelerini kullandı.

Yazılımcılarla mobil işlemlere başladığını söyleyen Özer, şunları söyledi:

“Kripto para borsası kurmak için tüm hayatım dijital dünyayla iç içe girdi. Rakip şirketlere de baktığımda eksik olduklarını fark ettim ve bu alanda büyümeye karar verdim. Şirketimdeki yazılımcılarla birlikte yazılımcı şirkette yaptığım satın alma sözleşmesini sunuyorum. 14.09.2017’de Şişli’de bir coin şirketi 100 bin lira ödenmiş sermaye ile kurdum. İstanbul Ticaret Odası’ndan aldığım belgemi de sunuyorum. Thodex sitesine giren kullanıcılara aydınlatma metni sunuluyordu. Siteye üye olan kişilerin kimlik bilgileri ve istenilen görselle birlikte kişinin doğru kişi mi olduğu belirleniyordu. Sitenin alım satımı sitenin arka planındaki sistemden yapılıyordu. Kullanıcılar satın alma ve satma işlem komutu verdiğinde sistem liste sırasına alır, ardından her işlemde komisyon parası alırdı” dedi. Özer savunmasının devamında sitenin arka plandaki departmanların nasıl çalıştığını da anlattı. Faruk Fatih Özer sanıklardan Cem, Ergün ve Can’ın şirket üzerinde karar alma yetkilerinin olmadığını vurguladı.”


 

‘TEK YETKİLİ BENİM’

Şirketini 100 bin lira sermayeyle kurduğunu belirten Özer, tüm departmanlarda tek yetkilinin kendisi olduğunu, ablası Serap Özer ve diğer sanıkların herhangi bir yetkilerinin bulunmadığını ifade etti.

Bankayla olan işlemlerin otomatik yapıldığını dile getiren Özer, “Şirket üzerinde yapılan işlemleri, bankalara excel tablosu şeklinde her hafta kendim kontrol ederek gönderiyordum. Güvenlik açığı olmaması için bunu sadece ben yapıyordum. Çalışanlarımın 2 senedir tutuklu olması hukuk sistemimizde kara bir leke olarak hatırlanmasını istiyorum” diye konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com