‘THY Genel Müdürü’nün maaşı 1 milyon 400 bin lira’

Eski THY Başmüfettişi Bilal Yıldız, yılda 16 maaş alan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin brüt maaşının aylık 1 milyon 400 bin olduğunu söyledi. Yıldız, Ekşi'nin maaşa ek olarak iki şirketten de huzur hakkı aldığını belirtti. 8 genel müdür yardımcısının maaşı ise 1 milyon 260 bin TL.

KRONOS 22 Nisan 2024 GÜNDEM

Eski THY Başmüfettişi Bilal Yıldız ‘THY’de astronomik yönetici maaşları’ başlıklı yazısında, THY’deki müdür ve üstü yöneticilerin aldığı maaşlara yönelik edindiği duyumları paylaştı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin maaşının aylık brüt 1 milyon 400 bin TL olarak belirlendiğini aktaran Yıldız, şunları söyledi:

8 GENEL MÜDÜR YARDIMCISI, 41 BAŞKAN VAR

“THY de çalışanlar yılda 16 maaş aldıkları için siz bu rakamın brüt değil, net maaş olduğunu düşünebilirsiniz. Yani THY Genel Müdürü ayda 1 milyon 400 TL maaş alıyor dersek, yanlış olmaz. Şimdi bize ulaşan rakamları tek tek yazıyorum.

-Genel Müdür maaşı 1.400.000 TL olarak belirlenmiş. (tavan maaş)

-Sekiz genel müdür yardımcısının maaşı, bu rakamın %90 ı (1.260.000 TL)

-Kırk bir adet başkanın maaşı, bu rakamın %50 si (700.000 TL)

-Elli üç adet başkan yardımcısının maaşı, bu rakamın %35 i (490.000 TL)

-Yüzlerce müdürün maaşı, bu rakamın %25 i (350.000 TL) civarında olmuş aldığımız duyuma göre.”


‘İKİ ŞİRKETTEN DE HUZUR HAKKI ALIYOR’

THY’nin son faaliyet raporuna göre 9 adet iştiraki 9 adet de bağlı ortaklığı olduğunu dile getiren Yıldız, THY Genel Müdürü Ekşi’nin ilaveten iki şirketten de huzur hakkı aldığını belirtti. Diğer yandan, THY’de başkan olduğu halde bu alt şirketlerde yönetim kurulunda gösterilip, huzur hakkı alanlar olduğunu vurgulayan Yıldız, şunları söyledi:

‘ZAHMET BUYURUP AÇIKLARLARSA…’

“Ben bunlardan birinin aldığı huzur haklarını, haberleri ve şirket sicil kayıtlarını tarayarak öğrendim. Şirketin mevcut hukuk müşaviri. Halihazırdaki dolgun başkan maaşına (700.000 TL) ilave olarak, iki yan şirketten de huzur hakkı alıyormuş. Diğerlerini zahmet buyurup açıklarlarsa, biz de öğreniriz.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com