TikTok, ABD hükümetine karşı dava açtı

TikTok, ABD'de yasaklanmasını öngören yasayı engellemek için dava açtı. Şirket, ABD'nin kaygılarının spekülatif olduğunu belirterek kararı engellemeye çalışıyor.

KRONOS 07 Mayıs 2024 TEKNOLOJİ

Başkent Washington’daki Temyiz Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde, söz konusu yasanın anayasaya aykırı olduğu iddia edildi.

Dava dilekçesinde, TikTok’un ABD’de etkinlik göstermesine izin vermek için yasanın talep ettiği satışın “ne ticari, ne teknolojik ne de yasal olarak” mümkün olmadığı ifade edildi.

BIDEN TARAFINDAN İMZAANAN YASA TASARISI
24 Nisan’da ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanan yasa tasarısı, Çinli ByteDance firmasının ABD’deki TikTok işletmesini devretmesini öngörüyor ya da aksi takdirde uygulamanın yasaklanmasını gerektiriyor. Yasa, Çin’in TikTok aracılığıyla elde ettiği Amerikan vatandaşlarına ait bilgileri Çin yönetimine aktardığı iddiasıyla gerekçelendiriliyor.


Ancak tasarıya karşı çıkan bazı Kongre üyeleri, TikTok’un veri topladığı ve Çin’e ilettiği iddialarının kanıtlanması gerektiğini savunuyor. Ayrıca, uygulamanın yasaklanmasının ifade özgürlüğünü kısıtlayabileceğine dikkat çekiyorlar.

TikTok yönetimi ise bu iddiaları reddederek, ABD’de diğer sosyal medya platformları gibi tamamen Amerikan yasalarına uygun hareket ettiklerini savunuyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com