Timothy Ash: Türk Lirası’nda işler çirkinleşebilir

Ekonomist Timothy Ash, Erdoğan'ın ikinci turu kazanması sonrası Türk Lirası'nda "işlerin çirkinleşebileceğine" dikkat çekti.

KRONOS 29 Mayıs 2023 EKONOMİ

Ünlü ekonomist Timothy Ash, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ikinci turu kazanmasının ardından Türk Lirası’nda “işlerin çirkinleşebileceğini” belirtti.

Ash, “Büyük cari açık ve vadesi gelen kısa vadeli borçların ağırlığı göz önüne alındığında dolara olan talep çok büyük. Sınırlı döviz rezervleri ve büyük ölçüde negatif reel faiz oranları ile lira üzerindeki baskı ağır” dedi.

Merkez Bankası’nın Türk Lirası’nı serbest bırakacağını ve Türk Lirası’nın daha savunulabilir bir seviyeye geleceği savunan Ash, “Bakalım Erdoğan alışılmışın dışındaki para politikası görüşlerinden 180 derece dönüp Mehmet Şimşek gibi birini ekonomi ekibinin başına getirecek mi? Eğer bunu yapmazsa işler çirkinleşebilir” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN, İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNDE TAVİZ VEREBİLİR

Timothy Ash, ayrıca Erdoğan’ın Türk Lirası üzerindeki baskıyı hafifletmek için İsveç’in NATO üyeliği konusunda da taviz vermesini beklediğini söyledi.


 

Ash, “Seçim öncesinde bu işten çıkarabileceği her türlü siyasi sermayeyi çıkardı, şimdi kazandı… Dolayısıyla İsveç’in önümüzdeki ay yapılacak NATO zirvesinde NATO üyeliğine kabul edilmesini bekliyorum” diye yazdı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com