Manat yüzde 49 değer kazandı, Azeriler alışveriş için Iğdır’da

Türk Lirası'ndaki erime sadece dolarla sınırlı değil. Azerbaycan Manatı, TL karşısında yüzde 49 değer kazandı. Hal böyle olunca hafta sonu Iğdır alışveriş yapmak isteyen Azerilerin akınına uğradı.

TARIK ENGİN 12 Aralık 2021 EKONOMİ

Türk Lirası’nda değer kaybı tüm dünyada olduğu gibi Azerbaycan parasını daha değerli kıldı. 12 Kasım’da 5,88 TL olan bir Azerbaycan Manatı yüzde 49 değerlenerek, 8,16 TL’ye ulaştı.

ANKA Ajansı’nın haberine göre; para birimi değerlenen Azerbaycanlı vatandaşlar topluca Iğdır’a gelerek yiyecek, içecek ve giyim için alışveriş yapmayı artırdı. Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti’nde ve Azerbaycan’da alıveriş yapmayanlar Iğdır’a gelerek ucuz alışveriş yapıp ülkelerine dönüyor.

Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti’nden karayoluyla bir saatte Iğdır’a gelinebilmesini fırsat bilen Azerbaycanlıların kimi özel araçlarıyla kimi de otobüsle gelip alışveriş yapıp dönüyor. Iğdırlı esnaf ise alışverişin canlanmasından memnun olduğunu söylüyor.

AZERİ MANATI SON 5 YILDA YÜZDE 343 DEĞER KAZANDI

Türkiye’de yaşanan döviz krizi sonrası TL sadece euro ve dolar karşısında değil birçok ülkenin para birimi karşısında değer kaybediyor. Bu para birimlerinden biri de Azeri Manatı. Hem siyasi hem de ekonomik olarak iyi ilişkilerin bulunduğu Azerbaycan’ın para birimi son 5 yılda TL’yi neredeyse 5’e katladı.

2016 yılı ocak ayında 1,84 TL olarak değer gören manat, 12 Aralık 2021 tarihi itibarıyla 8,16 TL karşılığında değer görüyor. Manat, son 5 yılda TL karşısında yüzde 343 değer kazandı.

SON 1 YILDA YÜZDE 90’LIK ARTIŞ

Türkiye’de yükselen döviz kurları sonrası Bulgar ve Yunan vatandaşlarının ardından Azerbaycanlılar da Türkiye’ye alışveriş için akın etmeye başladı.

Azerbaycan Manatı, TL karşısında son 1 yılda yüzde 90 değer kazandı. Son 1 yılda TL karşısında en fazla değer kazanan para birimleri arasında yer alan Manat, ocak ayında 4,30 TL seviyesinde idi.


 

Iğdırlı bir vatandaş, yerli halk olarak alışveriş yapamamaktan şikayet ederek, “Fiyatlar uçmuş, 10 liraya satılması gereken bir ürün 40 lira olmuş. Azerbaycanlıların parası kıymetli olduğundan alışveriş yapıyorlar.” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com