TL’de kayda değer düşüşe hazır olun

Merkez Bankası'nın faizi yüzde 8,50'den yüzde 30'a çıkarmasına rağmen dolar tırmanıyor. Dolar/TL kurunda 2024'te sert bir yükseliş bekleniyor.

KRONOS 25 Ekim 2023 EKONOMİ

Merkez Bankası’nın (TCMB), yıl sonuna kadar 30 Türk Lirası’nın (TL) altında tutmak için arka kapıdan döviz satışlarına devam etmesine rağmen Amerikan Doları değer kazanmaya devam ediyor.

SEB Gelişmekte Olan Piyasalar (EM) Baş Stratejisti Erik Meyersson, Türkiye’de enflasyonun yeni ekonomi yönetimine rağmen kalıcı bir şekilde düşmesinin mümkün görünmediğini belirtti.

DÜNYADA ENFLASYON DÜŞEBİLİR, TÜRKİYE HARİÇ!

SEB’in son raporuna göre; TL, 2024 yılında 2023 yılına kıyasla daha fazla değer kaybedecek.

“Emerging Markets Explorer Ekim-2023” isimli raporda 31 Mart 2024 Mahallî İdareler Seçimi’nin yaklaşması sebebiyle para politikasında sıkılaştırma hamlelerini daha sınırlı ve kısa süreli olacağının altı çizildi.


 

Raporda devalüasyon imasına dair şu ikaz dikkati çekti: “Liranın üzerindeki değer kaybı baskısı çoğunlukla piyasa dışı tedbirlerle hafifletiliyor, ancak gelecek yıl TL’de kayda değer bir değer kaybı olacağını tahmin ediyoruz.”

Raporda, “Ekonominin önceki yıllarda birikmiş politika hatalarının maliyetini üstlendiği birkaç istisnadan biri olan Türkiye haricinde momentum daha fazla dezenflasyona işaret ediyor.” tespitinde bulunuldu.

25 Ekim Çarşamba günü Türkiye saati ile 13.10’da dolar, 28,15 TL, euro ise, 29,80 TL. İngiliz Sterlini 34,10 TL, İsviçre Frangı 31,45 TL.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com