Bir seçim sonrası hamlesi daha: Ucuz buğday satışı durdu, ekmekte zam kapıda

Ekmek fiyatlarının zamlanmaması için TMO’nun uzun bir süredir un fabrikalarına satışını yaptığı ucuz buğday satışını Haziran ayı itibariyle durdurdu.

KRONOS 10 Haziran 2023 GÜNDEM

Un fabrikalarına satışı yapılacak ucuz ekmeklik buğday satışı ile ilgili her ayın başında açıklama yapan TMO, Haziran ayında ekmeklik buğday satış esaslarını yayınlamadı.

Tarım Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre TMO’nun un fabrikalarına yönelik ucuz buğday satışının durdurulduğu kaydedildi. Ucuz buğday satışının durdurulması ile devlet destekli 340 lira olan un fiyatı 570 liraya çıktı.

Milli Gazete’den Saadettin İnan’ın haberine göre TMO’nun ucuz buğday satışı ile ekmek fiyatlarına uzun bir süredir zam yapılmazken, TMO’nun devreden çıkmasıyla birlikte un fiyatlarının yüzde 67 artması ekmek fiyatlarına da yarından itibaren yansıması bekleniyor.


TMO, en son Mayıs ayında ucuz buğday kapsamında un sanayisine 4.460-4575 TL/Ton fiyatla ekmeklik buğday, makarna, şehriye ve bulgur fabrikalarına ise 7400-7460 TL/Ton fiyat ile makarnalık buğday satışı yapmıştı. TMO’nun ucuz buğday satışından dolayı, bu buğdaydan ekmek üreten fırınlar, ekmek fiyatlarına zam yapmıyordu.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com