TMSF’ye devredilen şirketlerin içi Nurettin Canikli operasyonuyla boşaltılmış

Gazeteci Metin Cihan’ın ifşa ettiği belgelere göre, AKP'li Nurettin Canikli ve yakınları TMSF’ye devredilen Akın Çorap, Koza Altın, Aydınlı Grup ve Boydak Holding’in içini boşalttı.

KRONOS 13 Haziran 2022 EKONOMİ

15 Temmuz 2016 darbe girişiminin ardından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen Koza Altın, Akın Çorap, Aydınlı Grup ve Boydak Holding’in Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli tarafından nasıl boşaltıldığına dair belgeler ortaya çıktı.

Gazeteci Metin Cihan’ın yayımladığı yeni belgelere göre danışmanı Fatih Salihpaşaoğlu’nu el konulan şirketlerin yönetim kuruluna atayan Canikli, Akın Çorap ve Koza Altın İşletmeleri gibi birçok şirketin sermayesini kendi hesabına transfer etti.

Metin Cihan’in #CanikliDosyası altında sosyal medya hesabından paylaştığı belgeler ile yazışmalar Canikli’nin TMSF’den sorumlu bakan olduğu dönemde Gülen cemaatiyle irtibatlı olduğu iddiasıyla el konulan şirketlerin içini boşalttığını ortaya koydu.

AKIN ÇORAP’IN İÇİNİ BOŞALTMIŞLAR

Cihan, Nurettin Canikli’nin yakınlarının WhatsApp yazışmalarının ekran görüntülerini paylaştı. Belgelere göre Türkiye’nin en büyük beş çorap üreticisinden biri olan ve 27 Şubat 2017’de TMSF’ye devredilen Akın Çorap’ın yönetimine danışmanı Fatih Salihpaşaoğlu’nu getiren Nurettin Canikli şirketin sermayesini kendine transfer etti.


 

GELECEK PARTİLİ GÜZELDÜLGER DE GÜNDEME GETİRMİŞTİ

TMSF’ye “emanet edilen” şirketlerin Nurettin Canikli tarafından organize bir şekilde boşaltıldığını TMSF Tahsilat ve Finansman Dairesi Başkanlığı yaptıktan sonra Boydak Holding’in yönetim kurulu başkanlığına atanan Gelecek Partisi kurucularından Abdullah Güzeldülger KRT televizyonunda katıldığı bir programda açıklamıştı. Canikli ise iddiaları reddetmişti.

Metin Cihan’ın paylaştığı belge ve bilgiler şöyle:

“ALAKAM YOK” DİYOR, FAKAT HER DETAYA KARIŞIYOR

– Simin tekstil diye bir firma var. ilk iş TSK’dan ihale alıp çorap satıyor. Pandemide ise maskeden yolunu buluyor. Eski milli savunma bakanı Nurettin Canikli bu şirketin gizli patronu. İfşa edeyim ve ardından kamu kaynaklarıyla kurdukları soygun düzenini anlatayım.

-sorana “alakam yok” diyor, fakat örneğin aylık ödeme raporlarındaki her detayı inceliyor. Bekçinin maaşından tadilat işlerine kadar her kalemle ilgileniyor. Son mesajda “patron” diye bahsedilen Canikli, fabrikaya sendika sokmama talimatı göndermiş, sendika isteyeni işten atıyorlar.

– Canikli’nin Simin Tekstil’i makineleri çalıştırdıktan kısa süre sonra TSK’dan ihale alıyor. simin adına ihaleye katılan Adil Kılıç, Kemal Canikli’ye “100-125 bin tl para girer cebimize” diyor. Son görselde ise bir başka ballı ihale Canikli’nin onayına sunuluyor.

‘SERMAYE GÜLE OYNAYA CANİKLİ’YE TRANSFER EDİLİYOR’

– şimdi, Canikli’nin organize ettiği bu soygun şebekesinin işleyişini anlatacağım. şu soruyla başlayalım: çorap fabrikası kurmak Canikli’nin aklına nereden geldi? Bilen biliyor. Bu iş için biraz geriye Canikli’nin kontrolündeki TMSF’nin Akın Çorap’a el koyduğu zamanlara dönüyoruz.

– Canikli, TMSF’nin el koyduğu Akın Çorap’ın başına kimi koyuyor biliyor musunuz? danışmanı Fatih Salihpaşaoğlu’nu. evet bildiğin danışmanı. El konulan diğer şirketleri de (Aydınlı, Koza, Boydak) kendi adamlarına emanet ediyor. sermaye güle oynaya Canikli’ye transfer ediliyor.

“KAYYIM VARLIKLARI CANİKLİ’NİN ŞİRKETLERİNE AKTARILIYOR”

– yani aslında Aanikli bu şirketlerin hepsine çökmek istiyor. Adıyla sanıyla çökemeyeceği için bir şebeke kuruyor. Bu şebeke hep birlikte hem kayyumları hem Canikli’nin şirketlerini yönetiyor. al gülüm ver gülüm işlemlerle, kayyım varlıkları Canikli’nin şirketlerine aktarılıyor.

-Şimdi fark ettim. Canikli’nin kredi kartı ekstresindeki adres ile Simin tekstil’in adresi aynı. nitekim şirketin gider kalemleri içinde Canikli’nin kredi kartları da var. #CanikliDosyası

– Canikli, Akın Çorap’ın başına danışmanını yerleştirip, bu işlerden pek anlamamakla birlikte, sanırım şirketi zarar ettirip batırmak istiyor. zamanla tüm varlığın Simin Tekstil’e nakledilmesi öngörülüyor. Ekteki belgede görebileceğiniz gibi Simin Tekstil, Akın Çorap’ı baz alıyor.

-peki Simin Tekstil’in görünen sahibi kim? Yüzde 100 hisse ile Kazım Albayrak. Genelde karıştırıldığı için söylüyorum. Berat’ın (Albayrak) sülale değil. Yeni Şafak grubu Albayrakları. Kazım Albayrak şirketle hiç ilgilenmiyor. aralarındaki anlaşmayı bilmiyorum, elbette bu soygundan payını alıyor.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com