TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: ABD bile girişimci ithal ediyor

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Erciyes Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada herkesin zengin olmak istediğini, zengin olmak için girişimci olunması gerektiğini söyledi.

KRONOS 19 Kasım 2019 EKONOMİ

TURGUT TURAN |

Erciyes Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yıl Açılış Töreni’nde konuşma yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Zengin olmak istiyorsanız girişimci olmanız gerekir. Girişimcinin olmadığı yerde rekabet olmaz, kalite olmaz. Sovyetler Birliği, dünyanın teknolojik ve askeri güç anlamında iki büyük süper gücünden birisiydi ama girişimcisi olmadığı için 1990 yılında tek bir kurşun atılmadan yıkıldı” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Erciyes Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada herkesin zengin olmak istediğini, zengin olmak için girişimci olunması gerektiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu konuşmasında, “Başka türlü zengin olamazsınız. Zengin olmanın ilacı girişimci olmaktan geçiyor ancak girişimcilik sadece zengin olmanın yolu değil, toplumsal dengeyi sağlamanın da bir yolu” dedi. İkinci Dünya Savaşı’nın galibi Sovyetler Birliği’nin 1990’a kadar dünyanın teknolojik ve askeri güç anlamında iki büyük süper gücünden biri olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu; “Ama girişimcisi olmadığı için 1990 yılında tek bir kurşun atılmadan yıkıldı. Girişimcinin olmadığı yerde rekabet olmaz, kalite olmaz. Eğer bunlar da yoksa ilerlemeniz mümkün değil” diye konuştu.

İkinci Dünya Savaşı’nda yerle bir olan Almanya ve Japonya’nın bugün dünyanın süper ekonomik güçleri arasına girdiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “İkinci Dünya Savaşı’nın galibi 1990’da battı, mağlup ülkeleri ise bugün ilk 5’te yer alıyor. Bunu da girişimcilikle başardılar” dedi.

Ülkeler girişimci ithal ediyor
Ülkelerin artık girişimci çıkarmaktan çok girişimci ithal ettiğini dile getiren TOBB Başkanı, Amerika’da Silikon Vadisi’nde bulunan şirketlerin yüzde 51’inin başka ülkelerde kurulduğunu belirterek; “Yani ABD bile girişimci ithal ediyor, girişimciyi herkes tepesinin üstünde taşıyor” diye konuştu.

“Duranın düştüğü devirdeyiz”
Girişimcinin, sınırlarını aşan kimse olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, girişimcilikte başarılı olmak için inovasyon yapmanın şart olduğunu belirterek şunları söyledi; “Başarılı olmak için çok çalışmak da yetmiyor. İnovasyon yapman gerekiyor. Bundan 10 yıl önce kimsenin hayal edemeyeceği kadar zengin olan, piyasanın tek sahibi olan bir telefon markasının ismini şimdi kimse hatırlamıyor bile. Çünkü çağa ayak uydurmadı. Duranın düştüğü bir devirdeyiz. Tek bir taksisi olmayan bir sistem şu an dünyanın en büyük taksi şirketi. Bu şirketin değeri 67 milyar dolar. Türkiye’nin en köklü şirketinin değeri ise 8 milyar dolar.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com