Tolga Şardan hakkında 5 yıl hapis istendi

'Cumhurbaşkanlığı’nın yargıda yaşananlarla ilgili MİT’ten rapor istediği' yönündeki yazısı nedeniyle yargılanan Tolga Şardan hakkında 5 yıla kadar hapis cezası istendi. 'Dezerformasyon' ve 'yargıyı aşağılama' suçlamaları içeren iddianame mahkemeye gönderildi.

KRONOS 16 Şubat 2024 GÜNDEM

Yargıdaki usulsüzlük iddialarını gündeme getiren ve Cumhurbaşkanlığı’nın da bu konuyla ilgili rapor talep ettiği yazısı nedeniyle tutuklanıp, 5 gün sonra tahliye edilen T24 yazarı Tolga Şardan hakkındaki soruşturma tamamlandı. Gazeteci Tolga Şardan hakkında, dezerformasyon ve yargıyı aşağılama suçlamalarıyla 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede, yazısında İstanbul Anadolu Başsavcısı İsmail Uçar’ın dahi HSK’ya mektup yazarak adliyelerdeki rüşvet yolsuzluk iddialarını bildirdiğini anlatarak, diğer iddiaları gündeme getiren Şardan’ın halkı yanıltmaya çalıştığı öne sürüldü. Dezenformasyon yasasındaki tüm unsurların geçerli olması halinde suçun işlendiğinin kabul edileceği açıklanmasına rağmen, Şardan’ın yazısı için, “kamu barışını bozması şart değil, kamu barışını bozmaya elverişli olması yeterli” denilerek iddianame düzenlendi.

NE OLMUŞTU? 

Tolga Şardan, 1 Kasım Çarşamba günü “Cumhurbaşkanlığı’nın yargıda yaşananlarla ilgili olarak MİT’ten rapor istediği” yönündeki yazısı nedeniyle İstanbul Başsavcılığı’nın talimatıyla gözaltına alınmış, savcılık sorgusunun ardından tutuklanmıştı. Başsavcılık soruşturmayı tamamlayarak Şardan hakkında iddianame düzenledi.

6 sayfalık iddianamede, söz konusu yazı nedeniyle resen soruşturma başlatılarak, Şardan’ın gözaltına alınıp tutuklandığı ve cep telefonu ile dijital materyallerine el konulduğu belirtilmişti. Şardan hakkında toplam 5 yıla kadar hapis cezası istenen iddianame, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com